5 (9)/2003

Rajd narciarski po Jurze

XXXV Rajd Narciarski po Jurze odbywający się w dniach 9-12 stycznia 2003 r. miał trochę szczęścia przy tegorocznej bardzo kapryśnej pogodzie, bowiem dopisał nie tylko mróz i sporo słońca, ale na okres rajdu nasypało tyle puszystego śniegu, by dało się pokonywać trasy na nartach - zahaczając czasem o podłoże i niszcząc ślizgi.

Pierwszego dnia na trasę wyruszyło dziewięciu narciarzy i pokonało 18-kilometrowy odcinek z Mrzygłodu przez Skały Rzędkowickie do Podlesic, gdzie zarezerwowano noclegi w Gościncu Jurajskim. Na szczęście podmokły odcinek terenu między Mrzygłodem a Górą Włodowską był na tyle zmarznięty, że można go było pokonać bez problemu.

Drugiego dnia tą samą trasę pokonywała następna dziewięcioosobowa grupa, podczas gdy pierwsza pokonywała trasę z Bodziejowic przez Browarek, Kostkowice i kompleks Skał Kroczyckich. Niestety, na polach było zbyt mało śniegu, by można było pozjeżdżać na tym tak mocno pofalowanym terenie, dopiero porosłe buczyną grzbiety Skał Kroczyckich dostarczyły frajdy poszusowania.

Słoneczna i mroźna sobota zgromadziła na trasie Podlesice - Hucisko - zamek w Bobolicach - zamek w Mirowie - Łutowiec ze strażnicą obronną - Mirowska Góra - Ogorzelnik - Zdów - Podlesice aż 45 turystów narciarzy. Tu również były liczne emocjonujące zjazdy, oczywiście nie obywało się bez upadków, na szczęście bez poważniejszych kontuzji, bo podłoże przy małej ilości śniegu było twarde. Wieczorem w salce konferencyjnej Gościnca Jurajskiego obyło się tradycyjne podsumowanie rajdu. Prócz zawierciańskich gospodarzy z Klubu Turystycznego "Ostańce" uczestniczyli w rajdzie narciarze z wrocławskiego "Psiego Pola", z Bielska-Białej, Oświęcimia, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Krakowa i Sosnowca.

W niedzielę większość powędrowała na nartach do Zawiercia, zahaczając o sztucznie naśnieżany stok narciarski w Morsku.

Andrzej Stróżecki

Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Maria Janowicz (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk