PTTK GOŚCINIEC PTTK
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik
2 (10)/2003
ISSN 1642-0853

Gdy przyjdzie jechać nocą


Badania wykazują, że chociaż nie więcej niż cztery pro cent rowerzystów jeździ w nocy, to większość wypadków samochodowo-rowerowych zdarza się właśnie o tej porze. Jazda w ciemności w jakimkolwiek terenie jest niebezpieczna i prawdopodobieństwo wypadku gwałtownie wzrasta. Kierowcy uderzają w rowerzystów, bo ich nie widzą. W przypadku używania przez kierowców świateł mijania i dużej prędkości jazdy odległość drogi widzianej przez kierowcę jest często niewystarczająca, by uniknąć wypadku. Reflektory samochodów nie oświetlają wystarczająco drogi na wzgórzach, na nierównościach i w zagłębieniach terenu.
Autorem poniższych reguł jest Amerykanin Ed Keatney i jego firma produkująca oświetlenie. Ogłoszono je w miesięczniku Ligi Turystów Kolarzy Amerykańskich (League of American Wheelmen) oraz "Bicycling Magazine".

 1. Dzieciom nie wolno jeździć w nocy, a dorośli powinni jeździć tylko wówczas, gdy muszą.
 2. Zawsze jeźdź w kasku, w dzień i w nocy.
 3. Musisz znać dokładnie swój rower; wiele rzeczy należy robić na wyczucie, np. zmieniać biegi.
 4. Zwolnij. Rowerzysta jadący szybko w nocy więcej ryzykuje. Zbyt późno zauważa przeszkody na jezdni, a często są one przyczyną groźnych wypadków.
 5. Jeźdź w nocy tylko po znanych sobie drogach. Jazda po nieznanym terenie jest bardziej niebezpieczna.
 6. Jeżeli możesz, Jeźdź tylko oświetlonymi ulicami.
 7. Jeźdź w białych spodniach lub koszuli czy kurtce. Kolor żółty i pomarańczowy są wyśmienite w dzień czy też o zmroku. W nocy najlepiej widoczny jest kolor biały.
 8. Zamocuj materiały odblaskowe z każdej strony, szczególnie na kasku i na ubraniu.
 9. Rower musi być wyposażony we wszystkie elementy oświetleniowe wymagane przez kodeks drogowy, oczywiście, sprawne.
 10. Staraj się, by twoje oświetlenie było jak najlepsze; tym lepsze, im częściej jeździsz w nocy. Pamiętaj, że każdy wydatek poniesiony na bezpieczeństwo prędzej czy później się opłaci.
 11. Nigdy nie sądź, że kierowca lub przechodzień Cię zobaczył.
 12. Uważaj na pijanych kierowców. Z licznych badań wynika, że najwięcej pijanych kierowców pojawia się na drogach między północą a godzinach 3 rano, a także w godziną 3-6 rano. Równie nieprzyjemne sytuacje mogą się nasilić w piątek i w sobotę w nocy. Dlatego też unikaj jazdy w te dni.

wyszperał: Andrzej Beger

Wydawca: ZG PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Zarząd Główny PTTK
ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa,
tel. 22 826-22-51, fax (22) 826-22-05,
e-mail: ageg@wp.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Elżbieta Matusiak-Gordon (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Maria Janowicz, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk, Dariusz Mariusz Zając, Korekta: Elżbieta Matusiak-Gordon
Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych, zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji nadesłanych tekstów, nie odpowiada za treść zamieszczanych komunikatów i ogłoszeń.
Za tekst i materiały ilustracyjne redakcja nie przewiduje honorariów autorskich.
ORIENT