2 (10)/2003

Zapraszamy do lektury "Gościńca"!

polecamy numery:

Corocznie w Polsce sprzedaje się kilkaset tysięcy rowerów. Różnych marek i różnej jakości. Kupują je najczęściej ludzie młodzi, chociaż zdawało mi się widywać osoby z dobrze już posrebrzonymi skroniami kupujące rowery dla siebie . Coraz częściej widzi się na drogach i ścieżkach ludzi na rowerach. Już nie należy do rzadkości widok całych rodzin na rowerze spędzających weekendy i wakacje. Potwierdzają to też liczne obrazki samochodów z zamocowanymi na dachu góralami lub rowerami trekingowymi. To ogromne zainteresowanie rowerem jako sposobem na zdrowie, na poznanie bliższych i dalszych okolic, na spotkanie z innymi zwolennikami czaru dwóch kółek jest - nie zawaham się tutaj użyć patosu - wielką społeczną szansą. Dla wszystkich i tych co jeżdżą, i tych co będą jeździć, dla kondycji i kultury Polek i Polaków.

W Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym tę szansę dostrzeżono już dawno. Są kluby rowerowe na Śląsku, które mają już własną legendę, jak na przykład: Władysława Huzy w Gliwicach, "Catena" w Bytomiu, "Gronie" w Tychach. Są tacy mistrzowie techniki rowerowej, wspaniale kochający ludzi, jak: Włodzimierz Balicki z Warszawy, Andrzej Beger z Chojnic i Eugeniusz Musialak z Wrocławia. Są tacy niestrudzeni znakarze rowerowych szlaków, jak: Zbigniew Boroński, Jan Rychlik czy Marek Kiełbasiński. Są tacy pasjonaci, którzy całe lata uczą innych sensu rowerowej przygody, jak: Barbara Kaczmarek i Jerzy Winsze ze Szczecina, Staszek Radomski z Gliwic, Kazimierz Kozłowski z Warszawy, Marian Kotarski z Myszkowa i Eugeniusz Smoleński z Dychowa...

Są też tacy jak dr hab. Wojciech Ryszkowski (niedługo profesor warszawskiej AWF), którzy rok w rok jeżdżą ze studentami na rowerowe obozy w starym stylu z całym majdanem, a więc i namiotami, karimatami, kuchnią, po niekonwencjonalnych szlakach Podlasia.

W ciągu ostatniego tygodnia mogłem obserwować 1300! osób na rowerach "zmobilizowanych" na kolarskie spotkania turystów Bydgoszczy i Torunia. Widziałem ich jadących, a na ich czele prezydentów miast. Dwójkę turystów kolarzy z klubu "Bicykl" z Gorzowa Wielkopolskiego, którzy odgrywali rolę turystycznego posterunku na osi Ziemi Lubuskiej, gdzie w ramach Naturfreunde International fetowano ogłoszenie Ziemi Lubuskiej Krajobrazem roku 2003-2004. Widziałem też wspaniale przemieszczającą się grupę kolarską z rowerowej stolicy Polski Sulęcina (dlaczego rowerowa stolica - pojedźcie to zrozumiecie) na dobrze przygotowanych szlakach. Do Zarządu Głównego PTTK i naszej redakcji przychodzą zaproszenia na liczne imprezy turystyki kolarskiej organizowane przez oddziały PTTK. Ostatnio takie zaproszenie przyszło z oddziału PTTK w Lipsku. O rowerowych przygotowaniach opowiadali mi też dzielni uczestnicy centralnego finału Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystów Krajoznawców PTTK konkretnej drużyny z Żywca.

Zwiększa się też liczba punktów wypożyczalni rowerów we wczasowych rejonach recepcyjnych. Z radością przyjąłem wiadomość, że oddziały PTTK z tych terenów uruchamiają specjalną akcję promowania kolarskich odznak PTTK oraz stworzą specjalne punkty weryfikacyjne. Zaczyna się kręcić. Tak jak w piosence, którą razem stworzyliśmy z Januszem Tylmanem - wtedy jeszcze nie od "śpiewających fortepianów":

Bo ja pędzę na rowerze,
czuję w uszach wiatru świst,
nikt mi nigdy nie odbierze
tego co odczuwam dziś.
Mijam ludzi, domy, drzewa
jak cudowne kadry w filmie.
Nikt się nawet nie domyśla,
że na zawszę będą przy mnie.

Andrzej Gordon

Serdeczne post scriptum

To już 10 numer "Gościńca" PTTK. Pierwszy przy, którym jako sekretarz redakcji nie pracowała red. Mariola Janowicz. Pragniemy Jej gorąco podziękować za społeczną, owocną i kompetentną pracę w naszym zespole redakcyjnym. To była dobra robota! Życzymy sukcesów w studiach podyplomowych!!!

Zespół Redakcyjny

Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Elżbieta Matusiak-Gordon (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Maria Janowicz, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk, Dariusz Mariusz Zając, Korekta: Elżbieta Matusiak-Gordon