PTTK GOŚCINIEC PTTK
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik
2 (10)/2003
ISSN 1642-0853

MajsterkowiczEwald Bereska prezentuje
własnoręcznie wykonany zegar

Mieszkający w Tychach (województwo śląskie) Ewald Bereska jest nie tylko zapalonym rowerzystą, człowiekiem ustawicznie gdzieś się przemieszczającym w celu poznawania świata, ale też majsterkowiczem i hobbystą. Pan Bereska kolekcjonuje wszystko, co jest związane z rowerem, a więc gadżety, elementy odzieży z nadrukiem roweru, widokówki, znaczki pocztowe, karty telefoniczne, kalendarze, odznaki, miniaturki jednośladów, nawet chronometry.

Zimą, kiedy raczej trudno odbywać wycieczki rowerowe, majsterkuję w domu, wykonując z części rowerowych różne przedmioty, a więc lampy biurowe, świeczniki, żyrandole, czasomierze. Aby sprawić wnukom radość, zrobiłem z obręczy, łańcuchów, tarcz i trybików nawet choinkę świąteczną - mówi majsterkujący turysta i przy okazji demonstruje jedno ze swych dzieł: zegar.

Mieszkanie Ewalda Bereski przypomina muzeum - mnóstwo w nim zdjęć, miniaturek rowerów, plakatów z turystycznych imprez kolarskich, na jednej ze ścian wisi kompozycja przypominająca trofeum myśliwskie: jest to tarcza z siodełkiem rowerowym połączona z kierownicą wyścigówki tzw. barankiem. Kolekcjonerska pasja tyskiego turysty znalazła w 1998 r. odzwierciedlenie na łamach magazynu kolarskiego "Rowery", a przed rokiem także w telewizyjnym "Teleexpressie".

tekst i zdjęcie: Marian Kotarski

Wydawca: ZG PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Zarząd Główny PTTK
ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa,
tel. 22 826-22-51, fax (22) 826-22-05,
e-mail: ageg@wp.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Elżbieta Matusiak-Gordon (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Maria Janowicz, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk, Dariusz Mariusz Zając, Korekta: Elżbieta Matusiak-Gordon
Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych, zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji nadesłanych tekstów, nie odpowiada za treść zamieszczanych komunikatów i ogłoszeń.
Za tekst i materiały ilustracyjne redakcja nie przewiduje honorariów autorskich.
ORIENT