POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik
3/2001
ISSN 1642-0853

Wielki autor wielkich ksi±¿ek


£êcki W³odzimierz - lat 63, zam. w Poznaniu, cz³onek PTTK od 1952 r., pe³ni±cy wiele funkcji spo³ecznych na ró¿nych szczeblach Towarzystwa: 1962-68 prezesa Oddzia³u Miêdzyuczelnianego, 1968-71 cz³onka Zarz±du Oddzia³u, 1981-85 cz³onka Prezydium ZW PTTK w Poznaniu, 1989-91 cz³onka ZG PTTK. Od 1972 cz³onek Komisji Krajoznawczej odpowiedzialny m.in. za inwentaryzacjê krajoznawcz±. Od 1991 przewodnicz±cy Komisji Krajoznawczej Prezydium ZG PTTK. Organizator i wspó³organizator wielu imprez o zasiêgu lokalnym i ogólnopolskim, m.in.: IV Kongresu Krajoznawstwa Polskiego w Opolu, V Kongresu Krajoznawstwa Polskiego w Gnie¼nie. Wspó³organizator XIII Walnego Zjazdu PTTK w Poznaniu. Wybitny regionalista, publicysta krajoznawczy. Autor wielu przewodników krajoznawczych, informatorów i innych publikacji. Twórca i wspó³organizator dziesiêciu Forum Publicystów Krajoznawczych. Dziêki jego staraniom przekszta³cono Triennale Ksi±¿ki Krajoznawczo-Turystycznej w coroczny Ogólnopolski Przegl±d Ksi±¿ki Krajoznawczo-Turystycznej, w czasie TOUR SALONU w Poznaniu. Ma uprawnienia przewodnika, przodownika turystyki pieszej, zas³u¿onego instruktora krajoznawstwa. Odznaczony i wyró¿niony: Krzy¿em Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Z³otym i Srebrnym Krzy¿em Zas³ugi, Medalem 40-lecia PL, Z³ot± Odznak± "Zas³u¿onego Dzia³acza Turystyki", Z³ot± Odznak± ZNP, licznymi nagrodami Ministra Nauki, Szkolnictwa Wy¿szego i Techniki, Przewodnicz±cego G³ównego Komitetu Turystyki, odznak± "Zas³u¿onego Dzia³acza Kultury", Z³ot± Honorow± Odznak± PTTK i in.


W³odzimierz £êcki

Kolega W³odzimierz £êcki jest wielce zas³u¿onym i najbardziej znanym dzia³aczem Oddzia³u Miêdzyuczelnianego PTTK w Poznaniu.

Da³ siê poznaæ jako ¶wietny dzia³acz i organizator ju¿ w pierwszym okresie swej dzia³alno¶ci. Jako propagator wycieczek pieszych i znakarz szlaków turystycznych wcze¶nie trafi³ do krêgu osób zwi±zanych z Okrêgow± Komisj± Turystyki Pieszej. Z jej ramienia kierowa³ uzupe³nianiem i poszerzaniem sieci szlaków znakowanych na terenie Wielkopolski. Zaowocowa³o to opracowaniem i wydaniem publikacji propaguj±cych szlaki w okolicach Poznania (1959 r., wydanie uzupe³nione w 1962 r.). Koledze £êckiemu, jako najlepszemu znakarzowi szlaków wycieczkowych w Okrêgu Poznañskim PTTK, dedykowa³ swe przewodniki po Wielkopolskim Parku Narodowym w 1960 i 1964 r. Franciszek Ja¶kowiak.

Na terenie oddzia³u W³odzimierz £êcki wraz z grup± oddanych wspó³pracowników twórczo rozwija³ ideê organizowania ciekawych imprez rajdowych - nawi±zuj±cych do przesz³o¶ci i tera¼niejszo¶ci danego terenu, nasyconych atrakcyjnymi tre¶ciami krajoznawczymi, z elementami warto¶ciowego programu kulturalnego. To w³a¶nie z Jego udzia³em na pocz±tku lat sze¶ædziesi±tych sztandarow± imprez± oddzia³u miêdzyuczelnianego sta³y siê Rajdy Zachodnie, ciesz±ce siê ogromn± popularno¶ci± i rozwijaj±ce dobre wzory uprawiania turystyki, zw³aszcza w¶ród m³odzie¿y studenckiej. Wówczas te¿ stworzony zosta³ program odbywaj±cych siê przez ca³y rok rajdów i zlotów uczelnianych o zró¿nicowanym charakterze, który z powodzeniem funkcjonowa³ w ¶rodowisku przez ponad 20 lat. Zdobyte wtedy do¶wiadczenie pozwoli³o Mu na napisanie (wspólnie z J. Wa³kowskim) ciesz±cego siê du¿ym zainteresowaniem poradnika "Rajdy, zloty, z³azy", wydanego w 1971 r. na zlecenie Zarz±du G³ównego PTTK przez Wydawnictwo Zwi±zkowe CRZZ.

Zdolno¶ci organizacyjne, sukcesy prowadzonych imprez i umiejêtno¶æ kierowania prac± zespo³ow± spowodowa³y, ¿e W³odzimierzowi £êckiemu powierzano ró¿ne funkcje w Towarzystwie. Na szczeblu oddzia³u najwy¿sz± tego form± by³o piastowanie przez Niego funkcji prezesa zarz±du przez trzy 2-letnie kadencje (1962-1968). Z perspektywy lat mo¿na stwierdziæ, ¿e by³ to okres najwiêkszego rozwoju Oddzia³u Miêdzyuczelnianego PTTK w Poznaniu pod wzglêdem programowym.

W pó¼niejszych latach kolega £êcki pe³ni³ ró¿ne funkcje na szczeblu Okrêgu Poznañskiego, w Zarz±dzie Wojewódzkim PTTK i w jednostkach centralnych. Dziêki Jego zabiegom m.in. rozwinê³a siê w latach osiemdziesi±tych w ca³ym kraju akcja inwentaryzacji krajoznawczej Polski. Wspiera³ tak¿e dzia³ania Towarzystwa w ramach pracy zawodowej na uczelniach poznañskich. Na szczególne podkre¶lenie zas³uguje okres pe³nienia przez Niego funkcji Wojewody Poznañskiego (w latach 1990-1998), kiedy to m.in. pod Jego bezpo¶redni± kuratel± zrealizowana zosta³a idea powo³ania Wielkopolskiej Korporacji Oddzia³ów PTTK, utworzony te¿ zosta³ w Poznaniu O¶rodek Krajoznawstwa i Turystyki.

Dziêki osobistemu zaanga¿owaniu kolegi £êckiego sukcesem organizacyjnym i finansowym zakoñczy³ siê XIII Krajowy Zjazd PTTK, odbywaj±cy siê w 1993 r. w Poznaniu.

Wspomniany wy¿ej skromny informator o szlakach pieszych z 1959 r. zapocz±tkowa³ trwaj±c± do dzisiaj dzia³alno¶æ W³odzimierza £êckiego jako autora publikacji krajoznawczych. Opracowa³ ponad 40 szczegó³owych przewodników po ca³ej Wielkopolsce i jej czê¶ciach sk³adowych, z których najwa¿niejsze miejsce zajmuje Pojezierze Miêdzychodzko-Sierakowskie, które mia³o ju¿ sze¶æ wydañ i przyczyni³o siê do szerokiego rozpropagowania tego jednego z najatrakcyjniejszych zak±tków Wielkopolski. Kolega £êcki by³ te¿ m.in. inicjatorem opracowania i przewodnicz±cym komitetu redakcyjnego "S³ownika krajoznawczego Wielkopolski" (wydanego przez PWN w 1992 r.) - jedynego jak na razie tego rodzaju kompendium wiedzy o regionie.

Nale¿a³ On do za³o¿ycieli powo³anego w 1980 r. Wielkopolskiego Klubu Publicystów Krajoznawczych PTTK - jednostki równie¿ nie maj±cej odpowiednika na terenie kraju (z tego wzglêdu klub pe³ni dzi¶ funkcjê namiastki ogólnopolskiej organizacji twórczej autorów ró¿nego rodzaju publikacji regionalnych). W okresie, gdy pe³ni³ On funkcjê prezesa (1982-1986), klub nabra³ szerokiego rozmachu organizacyjnego i programowego. Zainicjowa³ wtedy (w 1983 r.) organizowanie Forum Publicystów Krajoznawczych, kontynuowanego do dzisiaj. Dziêki inicjatywie kolegi w 1994 r. klub przej±³ od dzia³aczy bia³ostockich organizacjê Przegl±du Ksi±¿ki Krajoznawczej i Turystycznej, który odt±d sta³ siê imprez± coroczn±.

Od 11 lat W³odzimierz £êcki pe³ni z powodzeniem funkcjê przewodnicz±cego Komisji Krajoznawczej ZG PTTK. Mimo widocznego zmniejszania siê roli krajoznawstwa w Towarzystwie odnotowano w tym okresie wiele sukcesów, z których najwa¿niejsze to opracowanie i wdro¿enie nowego, bardziej warto¶ciowego kszta³tu Odznaki Krajoznawczej Polski, a tak¿e zredagowanie i wydanie w 2000 r. publikacji "Kanon krajoznawczy Polski" - przygotowanego po raz pierwszy szczegó³owego i jednolitego opisu najwa¿niejszych obiektów do zwiedzania z terenu ca³ego kraju. Ukoronowaniem dzia³alno¶ci kolegi na tym polu by³ ubieg³oroczny Kongres Krajoznawstwa Polskiego w Gnie¼nie (gdzie jednak w³adze naczelne PTTK powierzy³y Mu dzia³ania organizacyjne, a nie programowe).

W³odzimierz £êcki zdoby³ ogromny autorytet, rozwijany poprzez publikacje, wyk³ady na kursach i szkoleniach, udzia³ we w³adzach i kierowanie ró¿nymi komórkami Towarzystwa, a przede wszystkim kontakty osobiste. Chêtnie s³u¿y swoj± wiedz± i kontaktami, nie odmawia pomocy w razie potrzeby.

Lech Dro¿d¿yñski

Wydawca: Zarz±d G³ówny PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Centralna Biblioteka PTTK im. K. Kulwiecia, ul. Podwale 23, 00-261 Warszawa tel. (0-22) 831-80-65, fax (0-22) 826-22-05, e-mail:  cb@pttk.pl
webmaster@pttk.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Maria Janowicz (sekretarz redakcji), £ukasz Aranowski, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogus³aw Wdowczyk, Redakcja zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji tekstów.
Korekta: Teresa Mu¶