Kwartalnik 1-2 (18-19)/2005

Przyszłość ruchu Przyjaciół Przyrody

W dniach 14-15 stycznia br. w stolicy Austrii odbyła się konferencja przedstawicieli organizacji należących do Międzynarodowego Stowarzyszenia Przyjaciół Przyrody na temat przyszłości i najważniejszych zadań NFI.W dniach 14--15 stycznia br. w stolicy Austrii odbyła się konferencja przedstawicieli organizacji należących do Międzynarodowego Stowarzyszenia Przyjaciół Przyrody na temat przyszłości i najważniejszych zadań NFI.

Otwarcia dokonał prezes NFI - Herbert Brückner. Po przywitaniu gości z 11 krajów, z IYNF - części młodzieżowej NFI, przedstawił on plan dwudniowej konferencji oraz powody jej zorganizowania, najważniejsze zagadnienia i problemy, które miały być poruszone. Zaproponował, aby w pierwszej części skupić się na trzech tematach:

• stosunek NFI do nasilającego się globalizmu (akceptacja czy odrzucenie);
  • stosunek NFI do konstytucji Unii Europejskiej (akceptacja czy szukanie własnych rozwiązań);
  • relacje ludzi ze środowiskiem przyrodniczym (solidarność, zaspokajanie własnych potrzeb bez szkody wobec innych, nieustanne uzmysławianie sobie, że człowiek jest nieodłączną częścią natury, przeciwdziałanie zanieczyszczaniu i degradacji natury).

Następnie głos zabrał socjolog - dr Ernst Gehmacher. Podziękował przedstawicielom NFI za wkład i godną postawę w obronie natury. W swym ponadgodzinnym referacie poruszył kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim zwrócił uwagę na fakt, że zauważamy tylko największe katastrofy, jak niedawna u wybrzeży Azji, ale zapominamy o innych tragediach życia codziennego: terroryzmie, wojnach, ubóstwie w Afryce, itp. Na tym polu brakuje aktywności, zwłaszcza ze strony państw kapitalistycznych, które muszą sobie zdać sprawę z odpowiedzialności jaka na nich spoczywa. Gehmacher przedstawił krótki plan, według którego będzie można rozwiązać przynajmniej niektóre problemy:

• Jaka jest pozycja moja i mojego kraju w stosunkach globalnych?
  • Jaka część podatków trafia na cele związane z ochroną przyrody?
  • Uświadomienie sobie, że oprócz fauny to ludzie są podstawową częścią przyrody.
  • Kapitalizm i gospodarka nie mogą ciągle prowadzić do degradacji natury.
  • Być takim jak inni, ale jeśli wymaga tego sytuacja - być innym niż wszyscy.
  • Brać odpowiedzialność za przyrodę.
  • Albo idziemy razem, albo oddzielnie.
  • Katastrofy zawsze będą się pojawiać, nie możemy być aktywni bez motywacji.
  • Do rozwiązywania powyższych problemów potrzebne są siły polityczne i władze państwowe, ale czynnik państwowy powinien być ograniczony.

Należy zatem przyłączyć się do globalnej dyskusji na temat zagrożeń o skali globalnej w celu odnalezienia wspólnych, ponadnarodowych problemów, a co ważniejsze - sposobów ich rozwiązania.

Potem nastąpiła dyskusja, w trakcie której wielu uczestników nie podzieliło opinii doktora o mniejszej roli państw. Słuchacze twierdzili, że to państwo głównie ze względów finansowych ma największe możliwości realizacji przedstawionego programu. Poza tym zwrócono uwagę na jeszcze kilka innych kwestii: konflikt międzyklasowy, możliwości ochrony przyrody, perspektywy dla Europy Środkowowschodniej.

W drugi dzień obrad przedstawiciele poszczególnych organizacji i krajów występowali z referatami, w których to starali się przedstawić sytuację bieżącą towarzystw, a poza tym oczekiwania od NFI, jak również własną wizję. Kolejno wystąpili przedstawiciele: Holandii, Szwajcarii, Niemiec, Czech, IYNF, Austrii, Francji, Słowacji, Belgii, Polski, Szwecji, Grecji. Spośród masy różnorodnych projektów należy wspomnieć te najważniejsze, które niekiedy powtarzały się:

• stworzenie organizacji ambasadorów w celu lepszej komunikacji;
  • włączanie młodzieży w aktywność NFI;
  • ochrona środowiska;
  • działania przeciw energii atomowej;
  • poszukiwanie wolontariuszy;
  • wspólny program NFI i IYNF;
  • promocja młodych ludzi;
  • wykorzystywanie nowości technologicznych, technologicznych - w tym przede wszystkim Internetu;
  • stworzenie specjalnego programu dla krajów Europy Środkowowschodniej;
  • przeciwdziałanie katastrofom na szczeblu lokalnym (np. w Tatrach);
  • poszukiwanie partnerów z innego kontynentu.

Swoje pięć minut miało również Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. W wystąpieniu zaprezentowałem najważniejsze dane statystyczne i wydarzenia z roku 2004, w których uczestniczyło PTTK. Zapoznałem słuchaczy również z kalendarzem na rok 2005, w tym zwróciłem szczególną uwagę na Zjazd Walny we wrześniu roku 2005. Poinformowałem również uczestników o ostatnich wydarzeniach, w szczególności dotyczących osób młodych: powołanie Rady Orlego Lotu, w skład której weszli młodzi z całej Polski. Jako oczekiwania ze strony PTTK, przedstawiłem poniższy program:

1. Efektywny podział doświadczeń kulturowych, turystycznych i dziejowych pomiędzy Polską i NFI, jak również z innymi krajami.
  2. Kontynuacja wzajemnej współpracy.
  3. Uczestnictwo przedstawicieli NFI w przedsięwzięciach PTTK.
  4. Zachęcanie i wciąganie w nasze struktury osób młodych i dopuszczanie ich do współpracy na szczeblu międzynarodowym.

Następnie nastąpiła długa i owocna dyskusja, w czasie której utwierdzano się w przekonaniu, że założone postulaty są słuszne, trudne, ale możliwe do zrealizowania. Później została przeprowadzona prezentacja multimedialna "Zukunft und Aufgaben der NFI" przez Manfreda Pilsa. Był to ostatni punkt programu.

Janusz Mazurek