PTTK GOŚCINIEC PTTK
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik 1-2 (18-19)/2005
ISSN 1642-0853

My się zimy nie boimy

W krośnieńskim oddziale PTTK sezon turystyczny trwa cały rok. Z ofertą imprez zimowych stara się wychodzić naprzeciw zapotrzebowaniom miłośników aktywnego wypoczynku i krajoznawstwa. Po I Rajdzie Andrzejkowym i opłatkowo-noworocznym spotkaniu na Cergowej przyszła kolej na II Rajd Zimowy i, podobnie jak w przypadku poprzednich imprez, zgłosiła się spora grupa osób (ok. 70) chętnych do podziwiania naszych okolic w zimowej szacie. Organizatorów niezmiernie cieszy coraz bardziej zróżnicowany skład obsady rajdów.


W dniu 4 lutego odbył się II Rajd Zimowy, w którym uczestniczyli: grupa z Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, młodzież z najbardziej aktywnych turystycznie szkół krośnieńskich (Szkoły Podstawowej nr 6 im. Janusza Korczaka, Szkoły Podstawowej nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja i II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstytucji 3. Maja) oraz turyści indywidualni, dopisujący coraz liczniej z imprezy na imprezę.

Grupę poprowadził niezawodny Rysiek Majka "Mauzer" wspierany przez Zbyszka Kubita (ten z kolei przez Askę i Andę - ratowniczki rasy husky, maskotki rajdu). Trasa wiodła z Czarnorzek pod wieżę przekaźnikową na Suchej Górze (dzięki staraniom Marty Kozioł z Zarządu Oddziału PTTK udostępniono turystom wnętrze do zwiedzania), następnie grzbietem Suchej Góry. Na leśnej polanie zapłonęło tradycyjnie ognisko - seniorzy pokazali młodym, jak to się ongiś przy ogniskach śpiewało, prezes Oddziału PTTK w Krośnie, dr Jan Turek, z głęboką znajomością rzeczy i należną stanowisku oraz tematowi powagą przeprowadził szkolenie nowicjuszy z techniki nadziewania kiełbasy na patyk.

Delegacja grupy rajdowej poszła na cmentarz z czasów I wojny światowej w Małej Krasnej i przy krzyżu ustawionym w kwietniu ubiegłego roku przez uczestników XXVIII rajdu Górskiego "Powitanie Wiosny" celem oznakowania tego miejsca (inicjatywa "Mauzera") zapalono znicze. Magda, Klaudia i Michał z II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstytucji 3. Maja wzruszeni ascetyczną samotnością krzyża szybko się uwinęli i, mając pod ręką pod dostatkiem budulca, ustawili obok śniegowe rzeźby aniołków.

Potem grupa ruszyła z powrotem w kierunku Czarnorzek, gdzie na parkingu naprzeciw cerkwi greckokatolickiej z 1918 r. (zamieniona na kościół rzymskokatolicki), czekały autokary. Oprócz organizatorów dopisała pogoda - oszroniona wieża telewizyjna, śniegowe czapy na drzewach, sypki śnieg, przez który trzeba było brnąć były również niewątpliwą atrakcją. Pełen pozytywnych wrażeń był także najmłodszy uczestnik rajdu 6,5 letni Piotruś Borkowski, który pod opieką taty dzielnie dotrzymywał kroku wytrawnym turystom.

Dzięki uprzejmości Zarządu Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie z rąk jego przedstawiciela, Bartłomieja Kielskiego-Bardanaszwili, uczestniczącego w rajdzie, wszyscy otrzymali materiały informacyjne o Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym, po którego terenie przebiegała trasa rajdu.1

Tekst: Hanna M. Gawrońska
Zdjęcie: Archiwum Oddziału PTTK w Krośnie

1 Znaleźli się tacy, którzy czuli niedosyt zimowego wędrowania. Czwórka kolegów oraz wyżej podpisana wyruszyli w niedzielę z Deszna przez Górę Przymiarki do Iwonicza Zdroju. Po drodze dołączyła jeszcze trójka członków PTTK na nartach biegowych. Czekamy na naśladowców. Informacje o naszych imprezach można uzyskać od poniedziałku do piątku (od l0.00-14.00) w siedzibie Zarządu Oddziału PTTK (ulica Krakowska 9) lub pod numerem telefonu: (0-prefiks-13) 432 12 58.

Wydawca: ZG PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Zarząd Główny PTTK
ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa,
tel. 22 826-22-51, fax (22) 826-22-05,
e-mail: ageg@wp.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Elżbieta Matusiak-Gordon (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Maria Janowicz, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk.
Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych, zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji nadesłanych tekstów, nie odpowiada za treść zamieszczanych komunikatów i ogłoszeń.
Za tekst i materiały ilustracyjne redakcja nie przewiduje honorariów autorskich.
ORIENT