Kwartalnik 1-2 (18-19)/2005

Nie było nas był las...

Słowa starego przysłowia uzmysławiają nam, że potocznie sądzi się, iż las zawsze był i zawsze będzie. Jednak rozwój cywilizacji oraz ingerencja człowieka w naturalne środowisko ekologiczne sprawia, że to przysłowie w niedalekim czasie może być nieaktualne. W tym kontekście inicjatywa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i apel o podjęcie akcji "Sadzimy las" została przychylnie przyjęta przez członków oddziału PTTK w Brodnicy. W porozumieniu z Nadleśnictwem Brodnica ustalono, że drzewa do zalesienia będą sadzone w Leśnictwie Bachotek.

W dniu 16 kwietnia, w sobotę, na parkingu przy pałacu Anny Wazówny zebrało się 21. członków z Brodnicy reprezentujących wszystkie koła i kluby, a o godzinie 9.00 wynajętym autokarem pojechali do Bachotka. Na miejscu przygotowane były już sadzonki, sprzęt i około 1 ha terenu przeznaczonego pod zalesienie. Pogoda i humory dopisywały. Praca była łatwa i przyjemna. Po zakończeniu sadzenia drzew uczestnicy akcji spotkali się przy ognisku na plaży nad jeziorem Skrzynka. Wszyscy bez wyjątku byli zadowoleni z uczestnictwa w akcji. Jak powiedział jeden z uczestników: Przyjemnie jest mieć świadomość, że pozostawiamy po sobie maleńki ślad, który będzie widoczny po latach.

Nie będzie nas będzie las.

Ryszard Andrzejewski