PTTK GOŚCINIEC PTTK
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik 3-4 (16-17)/2004
ISSN 1642-0853

Wystawa świeżych grzybów

Już po raz 16. Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze w dniach 19-20 września bieżącego roku zorganizowało wystawę świeżych grzybów. Tę cieszącą się dużą popularnością prezentację poprzedza kilkudniowe grzybobranie w lasach Kotliny Jeleniogórskiej oraz w Borach Dolnośląskich, w którym uczestniczą pracownicy muzeum oraz zaprzyjaźnione z nim osoby. Prezentowane grzyby można było dotykać, wąchać (niektóre pięknie pachną, np.: anyżkiem, olejkiem migdałowym, a nawet ... śledziami) i próbować.


W dniu poprzedzającym wystawę zebrane grzyby są oznaczane, sortowane, etykietowane i przygotowywane do ekspozycji do późnej nocy. Liczba prezentowanych gatunków zależy od pogody. W latach suchych zbierano około 130 gatunków. W latach ciepłych i wilgotnych do 200. Są to grzyby jadalne, niejadalne i trujące - wszelkie, jakie uda się znaleźć i oznaczyć, np.: borowik szlachetny, podgrzybek brunatny, koźlarz babka, czubajka kania, czy też gatunki jadalne mniej znane, polecane wytrawniejszym grzybiarzom, jak: muchomor twardawy, muchomor czerwonawy, muchomor mglejarka. W roku 2003, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, udało się zebrać na przykład wiele gatunków osobliwych i rzadkich. Na szczególną uwagę zasługiwała purchatnica piaskowa, grzyb psammofilny, czyli piaskolubny, który rośnie na nagim piasku na śródlądowych wydmach. W regionach górskich jest gatunkiem wyjątkowo rzadkim, w regionie jeleniogórskim znanym tylko z piaszczystych hałd koło Wieściszowic (Rudawy Janowickie). Do mikologicznych osobliwości w roku 2003 należały także gatunki zagrożone w Polsce wyginięciem, jak: murszak rdzawy, ciemnoblaszka krwista, purchawka jeżowata czy lakownica lśniąca. Są one wpisane na listę grzybów wymierających w Polsce. Z gatunków objętych całkowitą ochroną w Polsce były zaprezentowane wówczas dwa: szmaciak gałęzisty oraz sromotnik bezwstydny.

Wystawa ma na celu szerzenie wiedzy o grzybach, a także umożliwienie porównywania gatunków jadalnych i podobnych do nich trujących, ma więc zatem duży walor dydaktyczny. Z tego względu prezentowana była także w poniedziałek, aby mogły ją obejrzeć uczniowie ze szkół. Wstęp na wystawę jest wolny. Fachowych informacji na temat grzybów udzielał mikolog, Czesław Narkiewicz, kustosz Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze. Prezentowane grzyby można było dotykać, wąchać (niektóre pięknie pachną, np.: anyżkiem, olejkiem migdałowym, a nawet ... śledziami) i próbować.

Mniejsza wystawa tego typu prezentowana jest podczas corocznego Święta Grzybów w Węglińcu.

Andrzej Paczos
Wydawca: ZG PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Zarząd Główny PTTK
ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa,
tel. 22 826-22-51, fax (22) 826-22-05,
e-mail: ageg@wp.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Elżbieta Matusiak-Gordon (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Maria Janowicz, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk.
Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych, zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji nadesłanych tekstów, nie odpowiada za treść zamieszczanych komunikatów i ogłoszeń.
Za tekst i materiały ilustracyjne redakcja nie przewiduje honorariów autorskich.
ORIENT