Kwartalnik 3-4 (16-17)/2004

VI Górski Rajd Pieszy

W dniu 2 października 2004 r. odbył się VI Górski Rajd Pieszy z metą na Hali Miziowej. Rajd zorganizowany był przez Oddział PTTK w Pszczynie, Koło Przewodników w Pszczynie, przy udziale i wsparciu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie oraz Pszczyńskiego Zarządu Edukacji.

Do uczestnictwa w rajdzie zgłosiły się 24 drużyny ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu pszczyńskiego. Jeszcze w piątek, 1 października, pogoda nie za-powiadała się najlepiej, ale w dniu rajdu uczestnikom towarzyszyło słońce. Młodzież została więc przewieziona autokarami z Pszczyny do Korbielowa i na Przełęcz Glinne (przejście graniczne), skąd następnie wyznaczonymi szlakami turystycznymi i pod kierunkiem przewodników udała się do schroniska na Hali Miziowej. W schronisku wszystkie drużyny odpowiadały na pytania zawarte w teście o tematyce turystycznej. Sześć drużyn, które zdobyły największą liczbę punktów otrzymało nagrody w postaci sprzętu sportowego i turystycznego. Zostały one sklasyfikowane następująco:

• I miejsce - "Buroszaje" z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie (opiekun: Halina Nocoń);
  • II miejsce - drużyna z Publicznego Gminazjum nr 1 w Pszczynie (opiekun: Hanna Kosobudzka);
  • III miejsce - "Niebieskie ptaki" z Publicznego Gimnazjum nr 5 w Studzionce (opiekun: Teresa Krawieczek) oraz "Łobuzy" z Koła PTTK "Magurka" w Woli (opiekun: Anna Skonieczna);
  • IV miejsce - "Stolarze" z Gimnazjum w Goczałkowicach-Zdroju (opiekun: Gabriela Janusz);
  • V miejsce - Grupa Indywidualna "Tatra" (opiekun: Bartosz Gogol).

Po teście grupy razem z przewodnikami przeszły na szczyt Pilska.

Zainteresowanie rajdem przerosło najśmielsze oczekiwania. Organizatorzy założyli, że do uczestnictwa w rajdzie zgłosi się około 130 osób, a udział brało 250 osób. Na szczęście udało się zwiększyć liczbę autokarów, jak również obsługę przewodnicką. Zarząd Oddziału PTTK w Pszczynie dziękuje więc wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i zrealizowania VI Górskiego Rajdu Pieszego dla młodzieży:

• przewodnikom, którzy jak co roku zajęli się prowadzeniem grup na poszczególnych trasach rajdu;
  • Krzysztofowi Jarczokowi za zapewnienie opieki medycznej;
  • wszystkim osobom przygotowującym rajd;
  • Paulinie Orkan za przygotowanie zestawu pytań i przeprowadzenie testu;
  • wszystkim osobom wspomagającym;
  • Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Pszczynie pod kierownictwem Mariusza Zubera;
  • Pszczyńskiemu Zarządowi Edukacji pod kierownictwem Janiny Wojciech.
Jacek Czober