2 (15)/2004

To już 10 lat Klubu "Sprawni inaczej" w Białymstoku!

Przypadająca w tym roku okrągła, bo dziesiąta, rocznica powstania Klubu "Sprawni inaczej" przy Regionalnym Oddziale PTTK w Białymstoku sprawiła, że postanowiono połączyć X Rajd Podlaski "Sprawni inaczej - Powitanie lata" z urodzinowym spotkaniem w zawsze przyjaznej nam kawiarni "Fama" Białostockiego Ośrodka Kultury.

Nastąpiły więc długotrwałe i szeroko zakrojone przygotowania. Zarówno rajd, jak i spotkanie z okazji jubileuszu naszego Klubu wzbogacono uroczystą oprawą. Ach, te pieniądze! Oprócz pozyskania fundatorów nagród i pucharów, przygotowano film o historii Klubu "Sprawni inaczej", jubileuszową wystawę, a także urodzinowe przyjęcie z poczęstunkiem i tańcami.

Sobota 5 czerwca 2004 r. była pochmurna, ale prognozy meteorologiczne zapowiadały deszcz dopiero na popołudnie. Co tam prognozy! Niestety, gdy około godziny 9.45 wszyscy zebraliśmy się przed linią startu na Bulwarach Kościałkowskiego na białostockich Plantach okazało się, że deszcz już pada. Toteż żółte koszulki i czapeczki od sponsora (PSS "Społem" w Białymstoku) nie pyszniły się swoją urodą w całej okazałości. Nie przeszkodziło to jednak w zebraniu się 35 wózkowiczów z Augustowa, z Białegostoku, z Bielska Podlaskiego, a nawet... z Warszawy (byli to podopieczni Fundacji "Via Spei - Droga Nadziei" zaproszeni do Białegostoku przez jednego z gości honorowych naszej imprezy - dyrektora Filharmonii Białostockiej, Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego) wraz z członkami rodzin, z kolegami, z wolontariuszami. Przybyły też osoby z innymi niepełnosprawnościami (było ich dziesięcioro).

Tych, którzy nie mieli sił, aby samodzielnie wprawiać wózki w ruch, a dla których zabrakło pomocników, pchali między innymi poseł Barbara Ciruk oraz dyrektor Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Z niewielkim czasowym "poślizgiem" - to przez ten deszcz! - na komendę "Start!" wydaną przez wicewojewodę podlaskiego, Jerzego Półjanowicza, rozpoczęły się wyścigi (w grupach wiekowych).

Ogromne zaangażowanie samych wózkowiczów oraz ich pomocników sprawiło, że kolejność zawodników na mecie ustalała fotokomórka (czytaj: oczy prezesa Regionalnego Oddziału PTTK -Tomasza J. Ostapczuka). Toczącej się rywalizacji, pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, przyglądało się spore grono spacerowiczów i gości imprezy.

Po zakończeniu wyścigu nastąpiło wręczanie pucharów i nagród zwycięzcom:

• Kasi Nowak - otrzymała puchar z rąk Barbary Ciruk - posła na Sejm RP.
  • Marcie Korol - wręczono puchar w imieniu Komendanta Podlaskiej Chorągwi ZHP harcmistrza Andrzeja Bajkowskiego;
  • Marii Masalskiej z Bielska Podlaskiego - puchar osobiście przekazał dr n. med. Andrzej Gajewski - dyrektor Podlaskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;
  • Irenie Olesiuk - uhonorowano ją pucharem Prezydenta Miasta Białegostoku, który został wręczony przez Józefa Klima - zastępcę prezydenta;
  • Markowi Miodkowi z Warszawy - otrzymał puchar Prezesa ZG PTTK, który wręczyła Maria Maranda (dobry duch naszego klubu i przewodnicząca Rady ds. Turystyki Osób Niepełnosprawnych).

Specjalną nagrodę w formie plecaka dostał Adam Bohdan - tegoroczny maturzysta, który jako jedyny spośród nas uczestniczył we wszystkich dziesięciu rajdach. Najmłodszej uczestniczce X Rajdu "Sprawni inaczej - Powitanie lata" - Magdzie Małyszko - poseł Barbara Ciruk wręczyła maskotkę dwukrotnie większą od obdarowanej.

Kiedy uroczystość nagradzania zwycięzców dobiegła końca, obejrzeliśmy występ i paradę młodzieżowych orkiestr dętych z Białegostoku i z Siemiatycz z pięknymi doboszkami. Następnie, przy dźwiękach tychże orkiestr - które towarzyszyły nam głośno i kolorowo - przeszliśmy do kawiarni "Fama" na przyjęcie urodzinowe Klubu "Sprawni inaczej" przy Regionalnym Oddziale PTTK w Białymstoku.

Oczekiwanym punktem jubileuszowej imprezy była dyskoteka, którą prowadził dyskdżokej Michał. Wszyscy mogli wyżyć się w tańcu, nie zabrakło również konkursów wokalno-recytatorskich czy wspólnego pozowania do zdjęć.

Jak zawsze gościnną kawiarnię "Fama" Białostockiego Ośrodka Kultury opuszczaliśmy rozbawieni, w doskonałych humorach, obdarowani rocznicowymi prezentami. Naszą radość odnotowano w prasie i w białostockiej telewizji.

Obchody 10-lecia Klubu "Sprawni inaczej" z pewnością godne były rangi tego jubileuszu. Dziękujemy bardzo!

Łukasz Maranda