5 (13)/2003

Ciuchcia w Gnieźnie przepełniona

W dniach 11-12 października 2003 r. odbył się XI Ogólnopolski Rajd Szlakiem Historii Kolei z zakończeniem w Przybrodzinie, miejscowości letniskowej położonej nad przepięknym i potężnym (ponad 1700 ha powierzchni) Jeziorem Powidzkim.

Meta usytuowana była na plaży ogólnej, na której znajduje się również stacja kolejki wąskotorowej Przybrodzin. Na mecie rajdu zameldowało się 443 turystów z całego kraju. Przeważali Wielkopolanie, ale nie zabrakło także licznych grup ze Śląska, Mazowsza, Dolnego Śląska i Pomorza. Przybyli trzema trasami - w tym jedną autokarową dwudniową oraz pieszą dwudniową i jednodniową. Ponadto wielu turystów wybrało trasy dowolne wszelkich typów. Najliczniejsza grupa z Margonina (ponad 80 osób) dotarła dwoma własnymi autokarami, własnym autokarem dotarło do Gniezna również 40 turystów z Piły. Wszyscy jednak w niedzielę o godz. 10 zameldowali się na stacji kolejki wąskotorowej w Gnieźnie, by wspólnie 107-letnią kolejką podążyć na metę w Przybrodzinie. Pociąg turystyczny ciągnęła lokomotywa spalinowa Lxd2, do której dołączone były wszystkie wagony osobowe, niestety, i tak dla wszystkich nie wystarczyło miejsc siedzących. Te niedogodności zostały zrekompensowane bufetem zlokalizowanym w jedynym w kraju wąskotorowym wagonie restauracyjnym. Dopisywały również humory, z wagoników dobiegały śpiewy przy akompaniamencie gitar i akordeonów. Po dwóch godzinach jazdy uczestnikom rajdu ukazała się plaża w Przybrodzinie opromieniona pięknym słońcem. Na mecie rajdu wszyscy turyści otrzymali pamiątkowe plakietki oraz ciepły posiłek - kiełbasę z pieczywem, którą mogli także upiec sobie w ognisku. Czynne były również punkty gastronomiczne, które cieszyły się dużym powodzeniem. Uczestnicy rajdu brali udział w konkursach sprawnościowych, między innymi w pchnięciu kulą, w rzucie piłką do kosza oraz w rzucie lotkami do tarczy. Trzech najlepszych uczestników każdego konkursu otrzymało nagrody rzeczowe.

Na mecie odbył się także finał ustny konkursu turystycznego, w którym uczestniczyły trzy dwuosobowe zespoły wyłonione w pisemnych eliminacjach. Poziom konkursu był bardzo wysoki. W finale wystąpiły dwie drużyny z Ostrowa Wielkopolskiego, które w eliminacjach uzyskały maksymalną liczbę punktów, oraz drużyna Zespołu Szkół Komunikacji z Poznania (dawne Technikum Kolejowe). Bardzo dużą liczbę punktów uzyskały również drużyny z odległych województw, np. z Warszawy, z Siedlec, z Jeleniej Góry, z Tarnowskich Gór, a zaznaczyć należy, że pytania, oprócz typowo kolejowych, dotyczyły głównie regionu Wielkopolski - jej zabytków, przyrody i kultury. Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe puchary - zwyciężył Ostrów I przed Ostrowem II i Zespołem Szkół Komunikacji. Humory uczestnikom rajdu dopisywały, podobnie jak i pogoda, nic więc dziwnego, że w pewnym momencie przy dźwiękach muzyki rozpoczęły się tańce i, o dziwo, rozpoczęli je "trochę starsi turyści", a nie młodzież. Czas biegł nieubłaganie i po dwóch godzinach pobytu w Przybrodzinie komandor rajdu Andrzej Kudlaszyk zakończył imprezę. Uczestników zaprosił ponownie do kolejki, a tych, którzy przybyli autobusami - do autobusów. XI Ogólnopolski Rajd Szlakiem Historii Kolei dobiegł więc końca. Na uwagę zasługuje fakt, że został przygotowany i zrealizowany przez bardzo wąskie grono działaczy Oddziału PTTK Pracowników Kolejowych w Poznaniu, wśród których wyróżniali się: Mariola Landzianowska, Robert Leszka, Mariusz Piechota, Maria Smole, Aleksandra Sołtysiak, Maria Szulc, Iwona Agacińska oraz Ewa Wojciechowska.

Andrzej Kudlaszyk

Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Elżbieta Matusiak-Gordon (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Maria Janowicz, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk, Korekta: Elżbieta Matusiak-Gordon