5 (13)/2003

Przebieg i wyniki VIII edycji pomorskiego młodzieżowego konkursu krajoznawczego o nagrodę im. Franciszka Mamuszki

Konkurs od ośmiu lat organizowany jest przez Oddział PTTK im. dr. Aleksandra Majkowskiego w Sopocie i Oddział Gdański Stowarzyszenia Autorów Polskich,a odbywa się pod patronatem prezydenta Sopotu.

Do rywalizacji w tegorocznej edycji stanęła młodzież zespołu szkół nr 2 w Pelplinie - opiekunka Elżbieta Wiśniewska, gimnazjum nr 30 w Gdańsku - opiekunka Mariola Treder, gimnazjum nr 2 w Sopocie - opiekunka Małgorzata Gładysiewicz, Sopockiego Autonomicznego Gimnazjum - opiekunka Dorota Kuzebska, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Sopocie oraz gimnazjum nr 4 i I Liceum Ogólnokształcącego w Rumii.

64 uczestników, pracując indywidualnie i zespołowo, złożyło 41 prac, które jury - zgodnie z regulaminem - zakwalifikowało do kategorii: projekt folderu - 17, fotoreportaż -10, artykuł -14.

Laureatami VIII edycji konkursu zostali:

• w kategorii projekt folderu:
    • I nagrody: Anna Wyszyńska i Maria Juraszek - Sopockie Autonomiczne Gimnazjum, Dominik Werner, Bartosz Kurjański, Konrad Jażownik, Piotr Przybylski, Szymon Szarmach-Sag.
    • II nagrody: Marcin Derwich - gimnazjum nr 30 w Gdańsku, Anna Bugajska, Patrycja Pach - gimnazjum nr 2 w Sopocie.
    • IIl nagrody nie przyznano.
    • Wyróżnienie uzyskała Magdalena Lewańczyk - gimnazjum nr 4 w Rumii.
  • w kategorii fotoreportaż:
    • I nagroda: Weronika Rychłowska - zespół szkół nr 2 w Pelplinie,
    • II nagroda: Ewelina Kreft - gimnazjum nr 30 w Gdańsku, Teresa Płotka - gimnazjum nr 30 w Gdańsku.
    • III nagrody nie przyznano.
    • Wyróżnienie uzyskała Natalia Klein - gimnazjum nr 30 w Gdańsku.
  • w kategorii artykuł:
    • I nagroda: Dawid Szadaj - gimnazjum nr 30 w Gdańsku,
    • II nagrody: Agata Strójwąs, Agata Grzonka - zespół szkół nr 2 w Pelplinie,
    • III nagroda: Emila Ptak - gimnazjum nr 30 w Gdańsku.
    • Wyróżnienia pozaregulaminowe (uczniowie szkoły podstawowej):
      Hanna Lewandowska - zespół szkół nr 2 w Pelplinie,
      Tomasz Szczepan - zespół szkół nr 2 w Pelplinie.

Uroczyste ogłoszenie wyników i prezentacja konkursowych prac nastąpiły 29 października 2003 r. w gościnnych murach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Laureatów nagrodzono dzięki hojności Bożeny i Eugeniusza Bethke, Urzędu Miasta Sopotu, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Oddziału Regionalnego PTTK w Gdańsku, Galaxy Club w Sopocie, klubu Atelier przy Teatrze im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, fundacji Dar Gdańska.

Dyplomy świadczące o uzyskanych miejscach w konkurencjach konkursowych wykonało Studio Graficzne Danex w Sopocie.

Nagrodzono również opiekunki, których uczniowie dominowali w gronie zwycięzców. Otrzymały dyplomy pomorskiego kuratora oświaty.

Jan Bogucki

Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Elżbieta Matusiak-Gordon (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Maria Janowicz, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk, Korekta: Elżbieta Matusiak-Gordon