5 (13)/2003

Już po raz piąty

Dnia 4 października 2003 r. Oddział PTTK Pszczyna był organizatorem Pieszego Rajdu Górskiego, w tym roku z metą na Błatniej, dla młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich oraz szóstych klas szkół podstawowych.

Trzeba podkreślić, że rajd ten na trwałe już wpisał się w kalendarz imprez turystycznych naszego powiatu. Odnotowaliśmy rekordową liczbę drużyn, zgłosiło się ich aż 26. Każda drużyna składała się z ośmiu osób i jednego opiekuna. Łącznie udział w rajdzie razem z obsługą wzięło 250 osób. Zorganizowaliśmy pięć autokarów, które dowiozły uczestników na miejsca startu, w zależności od wybranej trasy.

Do wyboru były cztery warianty tras:

I trasa: prowadziła z Wapienicy Zapory przez Szyndzielnię, Klimczok, szlakiem żółtym do schroniska na Błatniej (ok. 3,5 godz.)

II trasa: prowadziła z Górek Wielkich - przez Zebrzydkę i Łazek, szlakiem zielonym, niebieskim i czerwonym na Błatnią (ok. 3,5 godz.)

III trasa: z Brennej Bukowej przez Przełęcz Karkoszczonkę, Klimczok szlakiem żółtym, czerwonym na Błatnią (ok. 3,5 godz.)

IV trasa: z Jaworza Nałęża przez Łazek szlakiem czerwonym na Błatnią (ok. 2,5 godz.)

W schronisku grupy rozwiązywały quiz o tematyce krajoznawczej i turystycznej Beskidu Śląskiego. Wyniki testu decydowały o klasyfikacji drużyn. Pytania tak jak każdego roku zostały przygotowane przez Paulinę Orkan. Nagrody w postaci sprzętu turystycznego przyznano ośmiu najlepszym drużynom (dwie grupy ze szkół podstawowych i sześć grup ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych).

Klasyfikacja zwycięskich drużyn:

• szkoły podstawowe:
    • I miejsce - PSP nr 9 Łąka "Biedronki z Łąki Raz",
    • II miejsce - PSP nr 9 Łąka "Biedronki z Łąki Dwa".
  • szkoły ponadpodstawowe:
    • I miejsce - grupa indywidualna "Tatra",
    • II miejsce - PG Goczałkowice "Potężne kaczory",
    • II miejsce - PG nr 5 Studzionka "Niebieskie ptaki I",
    • II miejsce - LO Gilowice "Licealiści",
    • III miejsce - PG nr 2 Pszczyna "Pokemony z Łąckiej Strony",
    • III miejsce - PG nr 4 Pszczyna "Potlipitipongi".

Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy za uczestnictwo w rajdzie, a zwycięzcy dodatkowo za zajęte miejsce. Każdy uczestnik otrzymał sok i ciepłą herbatę w schronisku. Rajd został obsłużony społecznie przez naszych przewodników z Koła PTTK w Pszczynie. Przodownicy turystyki górskiej na miejscu weryfikowali punkty do książeczek GOT.

Jacek Czober

Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Elżbieta Matusiak-Gordon (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Maria Janowicz, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk, Korekta: Elżbieta Matusiak-Gordon