5 (13)/2003

46. Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej Żarnów - Końskie "Sielpia 2003"; 19-21 września 2003 r.

Jak co roku, zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją, piechurzy spod znaku PTTK spotykają się na kilka dni. Celem jest (co roku w innym zakątku kraju) porozmawiać o tym, co nas boli, nurtuje, jak widzimy swoją posługę przodownicką w dzisiejszych realiach, jak poznawać - by przekazać tym, co po nas będą. I dokładniej poznać to miejsce, ten teren, ten zakątek Ojczyzny z jej tradycją, która tu od wielu dziesięcioleci trwa.

Schemat tych spotkań jest już dopracowany w idei, ale życie co roku do niego dokłada nowe części. W tym roku całość zlotu miała tę nowość, że odbywała się transgranicznie przy zgodnym udziale kolegów z województw: łódzkiego - z oddziału w małym, ale historycznym Żarnowie i świętokrzyskiego z oddziału w Końskich. Ta nowość moim zdaniem pokazała, jak można w dzisiejszych czasach kontynuować tradycję spotkań, łącząc siły na miarę skromnych środków finansowych.

Jak w latach ubiegłych było uroczyste otwarcie zlotu w sali szkoły w Żarnowie - historyczną zlotową laską - i witanie gości: miejscowych władz i władz towarzystwa. Okazjonalne wręczenie odznaczeń honorowych dla miejscowych działaczy i władzom za pomoc w popieraniu turystyki pieszej i krajoznawstwa. Szczególnie zasłużonym przodownikom turystyki pieszej z całego kraju nadano godność Honorowego Przodownika Turystyki Pieszej, powiększając to grono o dalsze 12 nazwisk.

W ramach części sesyjnej uczestnicy wysłuchali referatów pogłębiających szczegółową wiedzę o tajemnicach tego zakątka ojczyzny. Już same tytuły: "Relikty archeologiczne Żarnowa i okolic", "Wokół przestrzeni kulturowej Pilicy", "Zabytki Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego na ziemi koneckiej", wzbudzały zainteresowanie i zachęcały, by pilnie wsłuchiwać się w ich treść. Prelegenci dawali i udowodniali wysoką jakość przekazywanej treści. Rozrywki dostarczyły występy Zespołu Pieśni i Tańca z Opoczna i z miejscowej szkoły. To była duża porcja folkloru w serdecznym wykonaniu dorosłych i młodzieży. Można było też cieszyć oczy wystawami: "Krajobrazy pachnące miętą" i odznakami z imprez turystycznych organizowanych przez miejscowy oddział, jedyny działający w środowisku wiejskim w kraju. Nad całością przebiegu pieczę trzymali kol. prezesi Wojciech Pasek - Końskie i Włodzimierz Szafiński - Żarnów.

W salach szkolnych obradowały zespoły zlotowe, omawiając tematykę: historii i tradycji klubów turystyki pieszej, regulaminów i odznak, szlaków, szkolenia, nauczycieli przodowników TP w środowisku młodzieży szkolnej, przodowników TP w środowisku niepełnosprawnych. Były to rozmowy debaty o szczegółach tej dziedziny poznawania ojczyzny i występujących problemach, z którymi spotykają się na swoim rodzinnym terenie. Wypracowane wnioski, czasami po burzliwych dyskusjach, powinny usprawniać ich działanie - pracę po powrocie do domu.

Na nocleg przemieszczono się do ośrodka w Sielpi, gdzie zlot trwał dalej. Dzień następny organizatorzy przewidzieli na pokazanie uroków województw łódzkiego i świętokrzyskiego. To także była duża porcja przypomnienia - dla niektórych po latach - najciekawszych zakątków, zagłębienia się w szczegóły historii i dnia dzisiejszego lub ich odkrywania. Powrót na wieczór i ognisko turystyczne kończyły dzień.

Niedziela to poranna msza polowa sprawowana przez jednego z nas - ks. prałata Jerzego Pawlika, a potem czas na zakończenie, podsumowanie zlotu i przekazanie laski zlotowej kolegom z Legnicy, którzy serdecznie wszystkich zapraszali na piastowską ziemię.

Ryszard Bałabuch

Nowo mianowani
Honorowi Przodownicy Turystyki Pieszej

nr leg. 500H Ryszard Wrzosek z Gdyni