PTTK GOŚCINIEC PTTK
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik
5 (13)/2003
ISSN 1642-0853

Powitanie Unii Europejskiej na polskich wodach


"Powitanie Unii Europejskiej na polskich wodach" to wielka operacja żeglarska (także dla motorowodniaków, kajakarzy i innych wodniaków) organizowana latem roku 2004 pod honorowym patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

Firmuje ją Polski Związek Żeglarski wraz z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, wpółorganizują zaś wodniacy i władze samorządowe z całego kraju. Przygotowywanych jest ponad 20 rejsów i spływów od źródeł Wisły i Odry po ich ujścia oraz przez pobrzeże Bałtyku, po Mazurach i innych pojezierzach, Pętlą Wielkopolską i Toruńską, górskimi zbiornikami wodnymi. Aby je wszystkie po kolei przepłynąć, potrzebne były by prawie trzy lata!

Do udziału w rejsach zapraszani są wodniacy z całej Europy - krajów należących do Unii Europejskiej, wstępujących do niej wraz z Polską, a także dziś pozostających poza tym procesem jednoczeniowym. Dlatego też otwarte będą wszystkie drogi wodne do Polski - obok Bałtyku odrzańskie (zarówno z Czech, gdzie są źródła rzeki, jak i z Niemiec - i poprzez Niemcy), od naszych wschodnich sąsiadów (w tym Bugiem, także z białoruskiej granicy Kanałem Augustowskim), a Słowacy zaś chcą zaprosić na graniczne jezioro Orawskie.

Szczególna oferta kierowana jest do europejskiej młodzieży - spływy Odrą od jej czeskich źródeł i Wisłą, rejsy po Mazurach i bałtyckie, po portach Unii Europejskiej. Będą także rejsy statkami pasażerskimi, w tym z Gdańska przez Pojezierze Iławskie na Mazury, po Wigry - a turyści część trasy pokonają autokarami.

Akcję wykorzystać chcą samorządy regionów i miejscowości położonych na wodnych szlakach - dla swej promocji turystycznej, by pochwalić się przed przedstawicielami miast partnerskich, ulepszając swą nadwodną infrastrukturę, aby ubiegać się o Nagrodę Przyjaznego Brzegu.

W najbliższych tygodniach uruchomione zostaną strony internetowe "Powitanie Unii..." a już w końcu maja przyszłego roku pierwsze rejsy. W lipcu i w sierpniu wielu uczestników i gości spotka się na Międzynarodowej Gali na Odrze, Mazurskim Powitaniu Unii Europejskiej i Wielkiej Gali Wiślanej. Wprawdzie wszystkie drogi ponoć prowadzą do Rzymu, lecz szlaki wodne wiodą przez całą Polskę - i łączą ją z Europą.

Tego jeszcze nigdy polskie wody nie widziały!

Rejsy morskie, śródlądowo-morskie, żeglarskie, spływy kajakowe, rejs barkami, statkami pasażerskimi - to ponad 20 pozycji, ponad 15 tys. km wodą i kilkaset kilometrów lądem. Tak, tak - chodzi o przerzuty łodzi lub pasażerów transportem kołowym, ale o tym szerzej będzie poniżej. Podsumowując natomiast dni poszczególnych wędrówek, - to prawie tysiąc dni. Całą Wisłą, Odrą, Bugiem, Pętlą Północną, Wielkopolską i Toruńską. Jachtami żaglowymi i motorowodnymi oraz kajakami, także po Bałtyku, górskich bystrzach i mazurskich rzekach.

Ale to jeszcze - może poza rejsem śródlądowo-morskim - nie taka rewelacja. Absolutna nowość, nigdy w Polsce ich nie było, to trzy wydarzenia:

1. Wielki sztandarowy rejs powitania Unii dookoła serca Polski Komandora Generalnego Powitania Edwarda Kozanowskiego. 56 dni, 1360 km wokół i przez: Kujawy, Pomorze, Wielkopolskę, Ziemię Lubuską, śląskie dziedziny (województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie), Małopolskę, Podkarpacie, Mazowsze ze startem i metą w Bydgoszczy, drogą wodną Wisła - Odra, Odrą do Kędzierzyna-Koźla, Kanałem Gliwickim i tu: UWAGA! Przerzut transportem kołowym z portu Gliwice na Wisłę w porcie Oświęcim-Broszkowice. Lepiej by było Kanałem Śląskim, jeno go nie ma! Może jednak ożyje idea, sięgająca drugiej połowy wieku XIX, przekopania tego kanału? Górna Odra, Kanał Gliwicki i Kaskada Górnej Wisły od Oświęcimia mniej więcej do Tyńca to dla żeglarzy niemal zupełnie nieznane szlaki, o niespodziewanie wielkim uroku.

2. Rejs pasażerski "W błękitach i zieleniach przez kraj jezior i puszcz". To już wydarzenie biznesowe na wielką skalę, dla gości zagranicznych autokarami przejazd z Berlina do Gdańska, dalej statkami Żeglugi Gdańskiej do Elbląga, skąd trzy wyprawy krajoznawcze: wodolotem do Kaliningradu, autokarem do Malborka i Fromborka. Potem zaokrętowanie na statki Żeglugi Ostródzkiej i Kanałem Elbląskim, w tym pięć razy po trzysta metrów statki "popłyną" po trawie na słynnych pochylniach, przez rynnowe jeziora Pojezierza Iławskiego do Ostródy. Następnie skok autokarami do Węgorzewa, gdzie zaczną się rozkosze przebywania na Wielkich Jeziorach Mazurskich z nocą świętojańską w Galindii u Kubackich nad Bełdanami. Z Pisza przejazd na Pojezierze Suwalsko-Augustowskie: Wigry, Kanał Augustowski Żeglugą Augustowską. Cały rejs odbędzie się w dniach od 14 do 28 czerwca 2004 r. Z Augustowa autokarami powrót do Berlina.

3. Dla wytrawnych żeglarzy turystów, którzy chcieliby przekroczyć granice Mazur i poszerzyć horyzonty o coś absolutnie innego: Górski Rejs Żeglarski! Oczywiście, dla żeglarzy wyposażonych w przyczepę podłodziową i samochód z hakiem holowniczym. Rejs rozpoczyna się na Jeziorze Solińskim 27 czerwca, a finiszuje na Jeziorze Żywieckim 11 lipca 2004 r. Trasa wiedzie wzdłuż łańcucha Karpat, przez śródgórskie doliny, wspina się na przełęcze. Oprócz startowo-metowych jezior po drodze żeglujemy po wielkim zbiorniku Jeziora Orawskiego na słowackiej Orawie, Czorsztyńskim na Podhalu, Rożnowskim w Beskidzie i Klimkówce na rzece Ropie u stóp dzikiej, stromej Magury Małastowskiej. W Znamirowicach nad Jeziorem Rożnowskim u komandora Tadeusza Żygłowicza, na przystani imienia Jerzego Masiora, Yacht Clubu PTTK "Beskid" odbędzie Górska Gala Powitania Unii Europejskiej, regaty, żeglarska biesiada przy ognisku.

Te dwie ostatnie rewelacje będą obrzeżały teren operacji - jedna od północy, druga od południa Polski. Skoro już wspomnieliśmy o Górskiej Gali Powitania Unii Europejskiej na polskich wodach, to jeszcze słów kilka o pozostałych. Mazurska Gala Powitania Unii Europejskiej odbędzie się 4, 5 i 6 czerwca w miejskiej marinie u pani burmistrz Giżycka Jolanty Piotrowskiej. Będzie wielkie granie i śpiewanie, biesiada i wspaniała parada kilkuset jachtów wokół Niegocina. Potem koledzy z Mazurskiego Centrum Żeglarstwa poprowadzą rejsy tygodniowe w trzy strony Wielkich Jezior.

3 i 4 lipca 2004 r. odbędzie się wielka Międzynarodowa Gala na Odrze "Radość Powitania" w Słubicach i we Frankfurcie nad Odrą. Przypłyną na nią wodniacy, nasi unijni pobratymcy zza Odry: Kanałem Szprewy i Kanałem Haweli, kanałem Schwedt i przez Zalew Szczeciński. Nasi zaś wraz z Flisem Odrzańskim Elżbiety Marszałek, dowodzonym przez kapitana ż.w. Włodzimierza Grycnera przypłyną do gościnnych portów Słubic i Frankfurtu od Kędzierzyna-Koźla, zbierając po drodze wodniaków ze wszystkich miast nad Odrą. Ze Szczecina przypłyną młodzi żeglarze na Dezetach. Przez Kostrzyn Wartą z Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski, Kujaw i Pomorza przypłynie flotylla Sztandarowego Rejsu Powitania Unii pod wodzą generalnego komandora Powitania Edwarda Kozanowskiego. Także sztafeta Andrzeja Rejmana, aby zgromadzonym na Gali przekazać meldunek - raport z pozdrowieniami z Mazurskiej Gali Powitania.

Ostatnia, Wielka Gala Wiślana, odbędzie się w Płocku 16-17 sierpnia. Będzie to zlot wodniaków na Jeziorze Włocławskim pod skrzydłami Orlenu u płockich kolegów - Bogusława Trębali, Waldemara Karwackiego i Zdzisława Borowskiego. Zlecą się skrzydła żagli z całego Jeziora Włocławskiego, a Sztandarowy Rejs przyprowadzi do Płocka z Warszawy Bogusław Trębala jako świetnie znający niespodzianki dna Wisły, szczególnie dokuczliwe poniżej stolicy. Tu komandor generalny Edward Kozanowski przejmie dowodzenie i na końcówkę Płock - Bydgoszcz doprowadzi rejs osobiście. Bo tu, w Płocku, będzie już przeszło 90% owej olbrzymiej trasy wokół serca Polski. Powiedzieć można: ...Przeszli Wisłę, przeszli Wartę...

Od Soliny prezesa Jerzego Raka po Szczecin Elżbiety Marszałek, od Śląska Wojciechów Skóry i Czarnoty oraz małżeństwa Widerów i Krakowa Andrzeja Marca, po Mrągowo Andrzeja Krywiczanina ruszyła wielka machina organizacyjna i wciąż nabiera rozpędu. Teraz, jesienią, ruch podlega przyśpieszaniu, kiedy Aleksander Kwaśniewski, prezydent Rzeczypospolitej objął honorowy patronat nad operacją Powitania Unii Europejskiej na polskich wodach. Ten akt podnosi rangę naszej pracy. Nadaje jej znaczenia ważnego dla Państwa wydarzenia. Bo przecież to nie tylko żeglarskie środowisko będzie zaangażowane w najważniejszy po chrzcie Polski akt w historii naszego narodu, jakim jest wstąpienie do Zjednoczonej Europy. Dlatego Powitanie Unii Europejskiej na polskich wodach interesuje samorządy województw, powiatów, miast i wsi - a są ich setki, wystarczy rzut oka na mapę Polski - przez które prowadzą szlaki wędrówek polskich wodniaków wraz z zaproszonymi przez nas kolegami z Unii. Również gestorów przystani, właścicieli firm czarterujących łodzie, dysponentów zaplecza noclegowego, gastronomicznego i pozostałych usług.

Zwracamy się także tą drogą o udział w naszych przedsięwzięciach i zaproszenie do nich zaprzyjaźnionych ludzi z zagranicy. Zgłaszajcie się!

Wojciech Kuczkowski
Mirosław Czerny

Wydawca: ZG PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Zarząd Główny PTTK
ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa,
tel. 22 826-22-51, fax (22) 826-22-05,
e-mail: ageg@wp.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Elżbieta Matusiak-Gordon (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Maria Janowicz, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk, Korekta: Elżbieta Matusiak-Gordon
Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych, zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji nadesłanych tekstów, nie odpowiada za treść zamieszczanych komunikatów i ogłoszeń.
Za tekst i materiały ilustracyjne redakcja nie przewiduje honorariów autorskich.
ORIENT