4 (12)/2003

Centralny Zlot Turystów Wojska Polskiego u Marynarzy

Marynarka Wojenna po raz szósty była gospodarzem Centralnego Zlotu Turystów Wojska Polskiego. Miejscem spotkania ponad 200 turystów i krajoznawców, znów po 27. latach, było Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, które od 15 do 20 września gościło uczestników z wielu jednostek i garnizonów wojskowych, oddziałów PTTK, kół i klubów turystycznych. Impreza zbiegła się z jubileuszem 85-lecia odtworzenia Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej i 40-leciem powołania do życia najstarszego w WP Oddziału PTTK Marynarki Wojennej.

Turystów przywitał komendant CSMW kmdr Zbigniew Wądołowski i przedstawiciel dowództwa Marynarki Wojennej kmdr Eugeniusz Flakowski. Oficjalne otwarcie połączono z imponującym programem pt. "Prezentacje artystyczne Garnizonu Ustka", wystawą kronik turystycznych i witraży. Był też czas na wspólną zlotową fotografię. Wieczorem odbyła się, "Biesiada u lotników morskich" w Klubie Garnizonowym w Darłowie, którą poprzedziła wizyta grup zlotowych w Swołowie. Po zwiedzeniu "Krainy w kratę", duże zainteresowanie wzbudził pokaz śmigłowców i sprzętu ratowniczego na lotnisku w Darłowie. Wspólne śpiewy, wybory Miss i Misterów Zlotu oraz liczne konkursy pobudziły brać turystyczną do wspólnej zabawy. Biesiadowanie trwało do późnych godzin wieczornych.

Przez cały czas trwania zlotu słoneczna pogoda towarzyszyła jak na zamówienie, nastroje dopisywały, do szczęścia potrzeba było tylko turystycznych szlaków. Przez dwa dni turyści z całej Polski zwiedzali wszerz i wzdłuż Środkowe Wybrzeże. Trasy zlotowe wiodły na ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym i do parku krajobrazowego "Dolina Słupi". Zwiedzano Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, muzeum w Bytowie i w Smołdzinie oraz Skansen Słowiński w Klukach. Urokliwie "Spotkanie z prehistorią" u Pana na Brylowie umożliwiło obejrzenie grobowców megalitycznych sprzed 5 tysięcy lat. Z zainteresowaniem oglądano także zbiory sztuki garncarskiej, rzeźbiarskiej i tkackiej. Odważni próbowali swych sił w potyczkach rycerskich z użyciem toporów, łuków i włóczni. W czasie zlotu udało się również zwiedzić piękną i po sezonie turystycznym Ustkę, a także gabinety dydaktyczne Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Z całodniowych wypraw zlotowicze wracali pełni wrażeń, nasyceni widokami i oczarowani urokiem Środkowego Wybrzeża.

Niezwykłym wydarzeniem stało się "Ognisko pod wydmą" w oprawie wokalno-muzycznej zespołu szantowego "Kubryk". Salwy śmiechu wywołała loteria fantowa, w której nagród pozazdrościłby każdy (radia, kluczyki od samochodu, torebki, muszle i gadżety turystyczne). Szalonym powodzeniem cieszył się także koncert życzeń "na gorąco". Organizatorzy i uczestnicy stworzyli niepowtarzalny klimat i doskonały nastrój turystycznego zlotu.

Niebanalnym wydarzeniem był rejs katamaranem do Bałtijska przy iście niebiańskiej pogodzie. Kwiat turystyki wojskowej wyruszył na fascynującą podróż, powracając wraz z bryzą morską do portu w Gdyni.

Ostatni akcent zlotu to uhonorowanie najaktywniejszych animatorów turystyki wojska i "Bal Morski", który trwał niemal do białego rana. Po kilku dniach pobytu nad morzem pełni wrażeń turyści żegnali się z łezką w oku z imprezą i organizatorami. Następny zlot za rok na Ziemi Lubuskiej.

Dorota Matejczyk, Abdrzej Tokarski

Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Elżbieta Matusiak-Gordon (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Maria Janowicz, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk, Korekta: Elżbieta Matusiak-Gordon