PTTK GOŚCINIEC PTTK
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik
3 (11)/2003
ISSN 1642-0853

Łomżyńskie wspomnienia


Dzień 31 maja 2003 r. zapamiętam przede wszystkim jako dzień, w którym odbył się w Łomży IX Rajd Podlaski Sprawni inaczej - Powitanie lata.

Niskopodłogowym autokarem wyruszyliśmy rano sprzed zawsze nam przyjaznej kawiarni "Fama" tuż przed godziną 8. Odległość dzielącą Białystok od Łomży (82 km) pokonaliśmy w 1,5 godziny.

Kiedy nasz autobus zatrzymał się niedaleko kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego przy ulicy Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, gospodarze nas już oczekiwali. Jakoś nie zjawiała się 9-osobowa ekipa łomżyńskich wózkowiczów, która została zgłoszona, a i policjantom trzeba było przypomnieć, że czas zamknąć dla ruchu samochodów trasę rajdu.

Ogółem na starcie ulicznego wyścigu wózkowiczów, który rozpoczynał rajd, stanęło 21 zawodników na wózkach (15 z Białegostoku - niestety więcej nie zmieściłoby się w autokarze, 3 uczestników z Augustowa, dwóch - z Grajewa, jeden - z Węgrowa w województwie mazowieckim). Poza tym w rajdzie brała udział 9-osobowa grupa z innymi niepełnosprawnościami.


IX Rajd Podlaski "Sprawni inaczej - powitanie Lata", Łomża

Bezchmurne, majowe niebo, sporo widzów przy ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, radość i ożywienie wśród zawodników sprawiły, iż uczestnicy wyścigu(w 5 grupach startowych) w ogromnym tempie pokonali trasę sami bądź przy pomocy wolontariuszy (w tym także zastępcy prezydenta Łomży, pana Krzysztofa Choińskiego, który "pomknął" z Moniką Lisiecką - studentką IV roku historii Uniwersytetu w Białymstoku). Może sprawił to pistolet startowy, którego wystrzałem Wojtek Kosowski odprawiał kolejne ekipy.

Koledzy z PTTK zadbali o to, by ulica była kolorowa i udekorowana flagami PTTK. Przy sędziowskim stoliku zapisywano nazwiska zwycięzców. Na wielkim, osiedlowym festynie, który zgromadził wielu mieszkańców Łomży - w trakcie wręczania pucharów, dyplomów i nagród (w tym przepięknych wycinanek autorstwa Wandy Skowron, przewodniczącej Komisji Historii i Tradycji ZG PTTK) moja Mama dużo mówiła o specyfice działań PTTK, jego historii i rozwijaniu zamiłowań krajoznawczych i umiejętności turystycznych wśród osób niepełnosprawnych.

Uroczyście wręczono puchary następującym osobom:

  • najmłodszej uczestniczce rajdu, dwuipółletniej Magdzie Małyszko, obok pucharu wręczono ogromnego, kolorowego misia;
  • zwyciężczyni pierwszej grupy Kasia Nowak, która otrzymała puchar z rąk wiceprezydenta miasta Łomży;
  • Angelice Horockiewicz - osobiście wręczył swój puchar starosta łomżyński, Wojciech Kubrak;
  • Irenie Olesiuk - zdobywczyni I miejsca w III grupie uhonorowanej pucharem dyrektora Gimnazjum nr 1 w Łomży;
  • Adamowi Bohdanowi (IV grupa) puchar Podlaskiego Kuratora Oświaty;
  • Wojciechowi Kosowskiemu puchar prezesa Zarządu Głównego PTTK, który wręczył Marek Boguszewski.

Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali reklamówki z materiałami krajoznawczymi o Łomży i drobnymi upominkami.

Potem rajdowicze razem ze wszystkimi bawili się ochoczo na festynie, na którym można było obejrzeć występy artystyczne, zjeść pączka czy bułkę z serem, spróbować miodu prosto z ula czy też kupić kwiaty z bibuły (ja także jeden z nich nabyłem), obrazki na papierze i szkle oraz hafty wykonane przez uczniów gimnazjum, na którego terenie odbywała się impreza. Te małe dzieła sztuki sprzedawano po to, by dofinansować obiady dla potrzebujących uczniów gimnazjum.

Kilka minut po godzinie 12.00 wsiedliśmy do autokaru i udaliśmy się do Domu Pomocy Społecznej na obiad (rosół z makaronem, kotlet schabowy z ziemniakami i ogórkami ze śmietaną), a następnie - wraz z przewodnikiem, kol. Remigiuszem Konopką - na wycieczkę autokarową.

Zobaczyliśmy Górę Królowej Bony, Łomżyński Park Krajobrazowy Środkowej Narwi, później wrócilismy do centrum miasta i zwiedzilismy katedrę, wybudowaną w latach 1505-1520, w której znajduje się tablica pamiątkowa ku czci Adama Chętnika, którego imię nadano łomżyńskiemu oddziałowi.

Po zwiedzeniu świątynii wróciliśmy autokarem na krótko na festyn, po czym udaliśmy się pod siedzibę Oddziału PTTK, gdzie Mama kończyła posiedzenie Rady ds. Turystyki Osób Niepełnosprawnych Zarządu Głównego PTTK.

Wreszcie, o godz. 15.45, wyruszyliśmy z powrotem do Białegostoku. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń "zameldowaliśmy się" pod kawiarnią "Fama" w Białymstoku o godzinie 17.00. Wszyscy zauważyli naszą świeżą opaleniznę.

Łukasz Maranda

Wydawca: ZG PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Zarząd Główny PTTK
ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa,
tel. 22 826-22-51, fax (22) 826-22-05,
e-mail: ageg@wp.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Elżbieta Matusiak-Gordon (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Maria Janowicz, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk, Korekta: Elżbieta Matusiak-Gordon
Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych, zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji nadesłanych tekstów, nie odpowiada za treść zamieszczanych komunikatów i ogłoszeń.
Za tekst i materiały ilustracyjne redakcja nie przewiduje honorariów autorskich.
ORIENT