PTTK GOŚCINIEC PTTK
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik
3 (11)/2003
ISSN 1642-0853

VII Ogólnopolski Nizinny Zlot Przewodników PTTK - 2003


Koło Przewodników Regionalnego Oddziału Szczecińskiego PTTK, w porozumieniu z Komisją Przewodnicką ZG PTTK i wydatnej pomocy macierzystego oddziału, podjęło się organizacji VII Ogólnopolskiego Nizinnego Zlotu Przewodników PTTK- 2003 po Ziemi Pomorza Zachodniego.

Zlot objęty został honorowym patronatem: wojewody zachodniopomorskiego, marszałka województwa zachodniopomorskiego, prezydenta Szczecina.

Patronat medialny sprawowały: Oddział Regionalny Telewizji Polskiej, TVP - 3, Radio Szczecin, Kurier Szczeciński.

Celem Zlotu było: propagowanie różnorodnych form turystyki oraz walorów przyrodniczych, historycznych, i kulturowych Szczecina i regionu zachodniopomorskiego oraz gospodarki morskiej i jej wpływu na gospodarkę kraju, integracja środowisk przewodnickich, a także uczczenie 55-lecia działalności przewodnickiej w Szczecinie.

Zlot obejmował trasy: piesze, pieszo-autokarowe, rowerowe, kajakowe oraz wycieczkę promocyjną - promem Ystad - Kopenhaga (250 zł/osobę); dla ok. 70 uczestników przyjezdnych oraz 30 miejscowych.

Pierwotnie zlot miał się odbyć od 27 maja do 1 czerwieca br. Jednak ze względu na zmianę przez Polską Żeglugę Bałtycką harmonogramu rejsów, termin ten został przesunięty na 29 maja - 3 czerwca br. Wszyscy uczestnicy zlotu zostali powiadomieni w odpowiednim czasie. Ostateczny termin zgłoszeń i wpłat na Zlot upływał 25 kwietnia br. i ta data była kryterium przyjęcia na Zlot. Z powodu dużej liczby chętnych tylko i wyłącznie na wycieczkę do Kopenhagi, a my nie jesteśmy biurem turystycznym, że powstało niewielkie zamieszanie organizacyjne, za które jeszcze raz uczestników serdecznie przepraszamy (szczególnie koleżankę Mieczysławę z Gdyni).

Przykro nam, że nie mogliśmy przyjąć wszystkich chętnych, ale jak wcześniej wyjaśniałem do 25 kwietnia nie było ich zbyt wielu, dlatego też wybraliśmy na bazę logistyczną hotel "Jachtowa". Sądziliśmy, iż hotel-restauracja, kameralnie położony, nad Odrą tuż przy marinie żeglarskiej, oferowane usługi i standard, spełni wymogi uczestników. Jedynym mankamentem była liczba miejsc noclegowych (70 miejsc) i właściwie tylko tym byliśmy zobligowani.

Ponieważ doba hotelowa rozpoczynała się od godziny 12:00, toteż przyjęcie uczestników rozpoczęto 29 maja rano w Pracowni Krajoznawczej PTTK przy ul. Dworcowej w Szczecinie. Do dyspozycji uczestników były: napoje chłodzące, kawa, herbata, bieżąca woda itp. oraz nasi szczecińscy przewodnicy.

Zakwaterowanie w hotelu rozpoczęto od godz. 12:00; do dyspozycji uczestników były pokoje jedno do pięcioosobowe (taki był tylko jeden) i, o zgrozo, przypadł uczestniczkom z Sandomierza, gospodyniom następnego VIII zlotu. Mam cichą nadzieję, że nie są pamiętliwe.

Jedynie chyba na skutek wcześniejszego niedomówienia się przed południem, do momentu otwarcia zlotu nie było pełnej obsady przewodnickiej, za co muszę część uczestników zlotu gorąco przeprosić.

Uroczyste otwarcie zlotu odbyło się 29 maja od godz.18:00 w sali balowej restauracji "Jachtowa". Na uroczystość przybyli: Stanisław Wziątek - wojewoda zachodniopomorski, Jolanta Bernart - przedstawicielka Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Stanisław Żyła - przedstawiciel Okręgowego Związku Żeglarskiego, Wiesław Kędzierawski - wiceprzewodniczący Komisji Przewodnickiej ZG PTTK, Barbara Kaczmarek - Członek Honorowy PTTK, Stanisław Gończaruk - Członek Honorowy PTTK, Danuta Borkowska - wiceprezes Regionalnego Oddziału Szczecińskiego PTTK, Ryszard Kotla - prezes Oddziału Zachodniopomorskiego PTTK, Zdzisław Kołodziejczyk - prezes Zakładowego Oddziału PTTK przy Stoczni, Przemek Jaskuła - prezes Wojskowego Oddziału PTTK, oraz przedstawiciele Klubów ROS/PTTK - kolarskich " 88" i "Neptun", turystyki pieszej - "Wiercipięty", "Solartrak" i "Sami Swoi", kajakowej - "Płonia" a także Tatrzańskiego i "Wodołazów" oraz przewodnicy - uczestnicy zlotu, którzy przybyli z miejscowości: Bolesławiec, Częstochowa, Elbląg, Gdynia, Gniezno, Grudziądz, Hajnówka, Inowrocław, Jelenia Góra, Katowice, Kętrzyn, Koszalin, Kozienice, Kraków, Lębork, Lublin, Łódź, Nałęczów, Nowy Dwór Mazowiecki - Modlin, Oświęcim, Pabianice, Poznań, Puławy, Radom, Sandomierz, Siedlce, Starachowice, Suwałki, Skarżysko Kamienna, Świebodzice, Toruń, Warszawa, Włodawa, Wrocław, Złotów, Żywiec.

Gości powitał i słowo wstępne wygłosił prezes Koła Przewodników w Szczecinie Stanisław M. Poleszczuk, a następnie poprosił o zabranie głosu Pana Stanisława Wziątka - wojewodę zachodniopomorskiego. Wojewoda w krótkim zarysie przedstawił znaczenie turystyki, szczególnie podkreślając rolę i znaczenie w niej przewodnictwa turystycznego. Życzył wszystkim przewodnikom wiele dobrego, przeżycia wspaniałych przygód oraz satysfakcji z wykonywanego zawodu, a prezesowi Koła - Jubilata wręczył List Gratulacyjny.

Następnie dwoje zasłużonych szczecińskich przewodników Anna Strycharczyk i Stanisław Gończaruk, uroczyście odsłoniło plakat zlotu i VII Ogólnopolski Nizinny Zlot został otwarty. Po krótkim wstępie Anny Strycharczyk przystąpiono do wręczenia odznaczeń i wyróżnień.

Prezydent Miasta Szczecina - Marian Jurczyk - przesłał Listy Gratulacyjne dla:

 • Teodozji Rafalskiej,
 • Klementyny Kozłowskiej,
 • Anny Strycharczyk,
 • Stanisławy Zawady,
 • Antoniego Adamczaka,
 • Stanisława Gończaruka,
 • Stanisława Poleszczuka,
 • Wicentego Zająca.

Zarząd Główny PTTK przyznał Złotą Honorową Odznakę PTTK:

 • Krystynie Golubińskiej,
 • Ryszardowi Kotli.

Dyplom PTTK wręczono:

 • Wiesi Ratajskiej-Dąbrowskiej,
 • Melanii Ziółkowskiej,
 • Alfredowi Mikołajczakowi.

Medalem 50 lat Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK uhonorowano:

 • Stanisława Markiewicza
 • Zygmunta Krasnodębskiego
 • Mirosława Sienkiewicza,
 • Janusza Wesołka,
 • Krzysztofa Wielińskiego.

Ponadto Regionalny Oddział Szczeciński PTTK przyznał:

 • Odznakę za rozwój turystyki i krajoznawstwa - 5 osobom,
 • Odznakę 25 lat w PTTK - 13 osobom,
 • List Gratulacyjny Oddziału - 6 osobom.

Zarząd Koła Przewodników przyznał:

 • Odznakę Wzorowy Przewodnik - 7 osobom,
 • Dyplom uznania - 11 osobom.

Na zakończenie prezes Koła-Jubilata podziękował wszystkim szczecińskim przewodnikom, szczególnie tym o najdłuższym stażu, za ich wkład w historię koła, za naukę oraz za ich postawę. Następnie zaproszono zebranych do drugiej sali, na tradycyjną lampkę szampana i dyskusję na tarasie hotelu. Pierwszy dzień zlotu zakończył się kolacją.


Musztra w (Twierdzy) Forcie Gerharda w Świnoujściu

Należy dodać, że w trakcie meldowania w hotelu uczestnicy Zlotu otrzymywali materiały szkoleniowe, tj. plan miasta i okolic, przewodnik po Pomorzu Zachodnim wiele opracowań i folderów oraz koszulkę zlotową z nadrukiem Zlotu. Monografię 55-lecia koła wręczono nieco później. Do dyspozycji uczestników była pieczątka zlotu oraz na każde żądanie pieczątka koła, niezbędna do stemplowania delegacji i zniżek kolejowych. Przyznano też nagrody - albumy dla pierwszego zgłoszonego na zlot, tj. - Weronice Adamczyk z Gniezna; dla przybyłych z najdalszej miejscowości - Mietkowi Tokarskiemu z Włodawy, Marianowi Żukowskiemu z Suwałk oraz Leszkowi Czulowi z Żywca. Nagrodę specjalną za wytrwałość w walce o miejsce na zlocie otrzymała Basia Zygadlewicz z Katowic.

W drugim dniu (30.05.2003) zlotu uczestniczy mieli do dyspozycji trasy:

Nr I. pieszo-autokarowa: Szczecin - Smerdnica ( autokar) Smerdnica - Glinna (2 godz. spacer szlakami Puszczy Bukowej do Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej) - krótki odpoczynek na kawę, herbatę i zwiedzanie Ogrodu Dendrologicznego - przejazd do Gryfina zwiedzanie miasta, elektrowni Dolna Odra, Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry - prelekcja z przezroczami, Krzywy Las i przejazd do Aquaparku "Laguna", gdzie przewidziano przerwę na kąpiele i obiad, a następnie przejazd do przepięknie położonego Klubu Golfowego w Binowie - zwiedzanie i nauka gry w golfa. W drodze powrotnej do Szczecina obejrzano Jez. Szmaragdowe powstałe w wyrobisku po kopalni kredy. Po kolacji wyjechano do Teatru Polskiego na przedstawienie MAYDAY, które zakończyło się o godz. 21:00. Do miejsca zakwaterowania uczestnicy zostali przewiezieni autokarem. Trasę prowadzili: Urszula Szajda i Krzysztof Wieliński, przy współudziale Danusi Obszyńskiej i Ani Szymańskiej. Na trasie tej staraliśmy się pokazać bogaty zasób flory, ośrodki rekreacji i sportu, parki krajobrazowe oraz możliwości turystyczne tego rejonu.

Nr II. pieszo-autokarowa: Szczecin - Wolin - Świnoujście - Międzyzdroje - Kamień Pomorski - Szczecin. Zwiedzano Wolin - Lubin, gdzie ze wzgórza "Zielonka" na terenie Wolińskiego Parku Narodowego oglądano - rozlewiska Zalewu Szczecińskiego, Jez. Wicko, wstecznej delty Świny oraz Zatokę Pomorską. Później uczestnicy przemieścili się do miejscowości Wapnica, nad brzeg Jez. Turkusowego, które nazwę wywodzi od koloru wody, bowiem znajduje się w wyrobisku po kopalni kredy. Następnie w Świnoujściu zwiedzano jedną z najwyższych na świecie latarni morskiej oraz muzeum morskie. Z latarni widać całą panoramę Świnoujścia, zarówno tę leżącą na wyspie Uznam, jak i tę leżącą na wyspie Wolin, a także redę portu, wejście na tor wodny Szczecin - Świnoujście oraz cały port w Świnoujściu. Zwiedzano też XIX w. Fort Gerharda, gdzie uczestnicy przeszli regularną pruską musztrę z wszelkimi szykanami. Było tam jeszcze wiele atrakcji, też pasowanie przez Komendanta twierdzy na żołnierza twierdzy, co potwierdzono stosownym certyfikatem. Zabawy było przy tym, co niemiara. Po drodze do Międzyzdrojów podziwiano fragmenty portu w Świnoujściu - obrotnice wagonów, wspaniałe okazy wiciokrzewu pomorskiego i innych roślin nadmorskich.

W Międzyzdrojach zwiedzano miasto, Aleję Gwiazd, molo, deptak i część sanatoryjną. Omówiono cechy charakterystyczne Bałtyku i uzdrowiska. Po obiedzie nastąpił przejazd i omówienie miejscowości nadmorskich: Wisełki - Międzywodzia - Dziwnowa i Dziwnówka. Przyjechano też do Kamienia Pomorskiego, spotkano się z proboszczem katedry ks. Darkiem Żarkowskim oraz zwiedzano katedrę, skarbiec, wirydarz, pomieszczenia zachrystii i kapituły. W drodze powrotnej zatrzymano się w miejscowości Kliniska, gdzie na dziedzińcu nadleśnictwa znajduje się pomnik przyrody - lipa "Anna" - liczący sobie ponad 600 lat. Tam też - częściowo - przygotowywano się do uczestnictwa w przedstawieniu teatralnym MAYDAY. Niestety, ta grupa kolację zjadła dopiero po powrocie z przedstawienia. Humory dopisywały, opowieściom nie było końca i można było podziwiać przepływające, tuż przed oknami, różne statki, wchodzące i wychodzące z portu.

Na tej trasie staraliśmy się pokazać, z jednej strony bogactwo przyrody, z drugiej zaś wpływ człowieka na jej wykorzystanie. Pokazywaliśmy również, jaki wpływ ma gospodarka morska na ogólny rozwój gospodarki kraju. Przy okazji mogliśmy pokazać możliwości regionu z zakresu rekreacji i wypoczynku. Trasę prowadzili: Władek Piotrowicz, stanisław Markowski i Mirek Sienkiewicz.

Ponieważ nie było chętnych na trasy rowerowe - a mieliśmy dwie przygotowane, trzeba było odwołać zamówione wcześniej świadczenia, natomiast na trasy kajakowe byli chętni na sobotę, więc w piątek wszyscy pojechali na trasy pieszo-autokarowe.

W sobotę (31 maja br.) na trasę kajakową wyruszyło 12 osób, pod przewodnictwem doświadczonej instruktorki turystyki kajakowej Eli Wierzchowskiej z klubu "Płonia". Trasa przebiegała: stanica wodna ROS PTTK Dziewoklicz - Kanał Kwiatowy - Siadło Dolne (przerwa na obiad) - Kanał Kurowski - stanica PTTK (ok. 15 km wiosłowania). Grupa wróciła więcej niż zadowolona i co ciekawsze, nie było widać po nich zmęczenia.

Pozostali uczestnicy - przejechali tramwajem w okolice Wałów Chrobrego, by grupami, z prowadzącymi trasę: Renatą Maślińską, Stanisławem Markowskim, Januszem Wesołkiem, Stanisławem Poleszczukiem, rozpocząć wędrówkę: od Wałów Chrobrego poprzez pl. Mickiewicza, pl. Solidarności i pl. Żołnierza Polskiego, by dotrzeć do Złotego Szlaku - Jasnych Błoni - Parku Kasprowicza, gdzie w barze "Platan" przewidziana była przerwa na kawę, herbatę i lody. Dalsza wędrówka prowadziła Szlakiem Rekreacyjnym do kąpieliska "Arkonka" - szlakami Puszczy Wkrzańskiej do Jez. Głębokie. Odporniejsi kondycyjnie byli również w malowniczej Dolinie Siedmiu Młynów. Obiad podano w kasynie wojskowym obok Jez. Głębokiego, a następnie przewieziono uczestników (w dwóch turach) na ul. Ku Słońcu, by mogli zobaczyć jedną z największych w Europie nekropolii, Cmentarz Centralny, ze szczególnym uwzględnieniem jego roślinności i architektury parkowej, bo jest to cmentarz - park.


Zaprzysiężenie w Forcie Gerharda w Świnoujściu

Później odwieziono zwiedzających do hotelu. O godz. 20:00 rozpoczęła się uroczysta kolacja i jubileuszowy wieczór przewodnicki, a ponieważ na otwarciu zlotu, z powodu braku czasu nie było życzeń dla Jubilata, przeto kolację rozpoczęto właśnie od życzeń i wręczenia upominków. Dalej były życzenia indywidualne, toasty i tańce. Były też konkursy, gry, a w przerwach wystąpiła para taneczna klasy mistrzowskiej w tańcach latynoamerykańskich. O północy zdjęto, podpisany przez wszystkich uczestników, plakat zlotu i przekazano koleżance Ewie Samiec, aby wręczyła go Przewodniczącej Komisji przewodnickiej ZG PTTK Eżbiecie Strzępek, w tym samym czasie wniesiono jubileuszowy tort, który podzielił prezes Koła-Jubilata, kolega Stanisław Poleszczuk. Wspólna zabawa trwała do późna, a co wytrwalsi mogli podziwiać wschód słońca.

Niedzielę (1 czerwca br.) rozpoczęto o godz. 9:00 mszą świętą w intencji przewodników PTTK. Msza odprawiona była w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba. O godz. 10:30 na uczestników oczekiwał statek wycieczkowy "Dziewanna", z którego pokładu pokazywano port w Szczecinie oraz inne przedsiębiorstwa gospodarki morskiej, m.in: stocznie produkcyjne i remontowe, zaopatrujące statki w paliwo i w wodę, a także odpowiedzialne za bezpieczeństwo statków na wodach terytorialnych Polski. W trakcie rejsu uczestnikom zlotu, rozdano monografię 55-lecia koła.

Po rejsie w dalszym ciągu zwiedzano Szczecin, m.in.: Stare Miasto, Zamek Książąt Pomorskich, w którym odbywały się uroczystości Dni Chleba z wystawami, degustacją itp. Zwiedzano pl. Orła Białego, a także wjechano do kawiarni "22 Piętro" mieszczącej się w budynku PFAZIMU - PŻM, rzeczywiście na 22 piętrze, skąd widać panoramę całego Szczecina. Po objedzie niektórzy uczestnicy już wyjeżdżali, inni zaś czekali na wyjazd do Ystad - Kopenhagi. Na czas podróży, każdy z uczestników zlotu otrzymał suchy prowiant. Wycieczkę pierwszą do Kopenhagi w dniach 25-27 maja, jak i drugą w dniach 1-3 czerwca do Ystad - Kopenhagi prowadziła Danusia Hajkowicz. W sumie w obu wycieczkach uczestniczyło 50 uczestników zlotu. Natomiast w zlocie brało udział 75 uczestników.

Każdy z uczestników traktowany był z należną atencją i nie było skarg dotyczących imprezy. Dodać należy, że wszystkie świadczenia, tzn. noclegi, wyżywienie, bilety wstępu, przejazdy (poza tramwajem), wynajem sprzętu pływającego, czarter statku wycieczkowego, poczęstunki itp. były finansowane przez organizatorów zlotu. Ponadto każdy uczestnik otrzymał ulgę kolejową na przejazdy w obie strony, bez względu czy wracał 1, czy też 3 czerwca.

W podsumowaniu pragnę wyjaśnić, że Komitet Organizacyjny pracujący składzie: Stanisław M. Poleszczuk - komandor, Krysia Golubińska - zastępca, Władek Piotrowicz - zastępca, Danusia Hajkowicz, Danusia Obszyńska, Antoni Adamczak, Marek Karczewski i Alfred Mikołajczak - członkowie, oraz prowadzący trasy: Urszula Szajda, Ela Wierzchowska, Renata Maślińska, Stanisław Markowski, Mirek Sienkiewicz, Janusz Wesołek i Krzysztof Wieliński, trafił na wyjątkowo trudny okres organizacyjny i budżetowy samorządów. Mimo zapewnień, nie otrzymaliśmy żadnego wsparcia ani organizacyjnego, ani też finansowego. Nie mogliśmy też liczyć na sponsorów, gdyż takowych nie ma. Każdy wzruszał jedynie ramionami i rozkładał ręce. Jednym słowem, byliśmy w arcytrudnej sytuacji.

Jedynym pocieszeniem było zadowolenie uczestników zlotu i przyjaźnie na nim nawiązane. Mogliśmy zaprezentować dorobek koła, a także pokazać możliwości turystyczno-krajoznawcze miasta i regionu, a to już wiele. Do zobaczenia na szlaku.

Stanisław M. Poleszczuk

Wydawca: ZG PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Zarząd Główny PTTK
ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa,
tel. 22 826-22-51, fax (22) 826-22-05,
e-mail: ageg@wp.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Elżbieta Matusiak-Gordon (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Maria Janowicz, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk, Korekta: Elżbieta Matusiak-Gordon
Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych, zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji nadesłanych tekstów, nie odpowiada za treść zamieszczanych komunikatów i ogłoszeń.
Za tekst i materiały ilustracyjne redakcja nie przewiduje honorariów autorskich.
ORIENT