PTTK GOŚCINIEC PTTK
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik
3 (11)/2003
ISSN 1642-0853

XLIV Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy "Wielkopolska'2003"


W swojej ponad czterdziestoletniej historii Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy (OWRP) tylko dwukrotnie, w latach 1973 i 1984, miał swoje zakończenie na Ziemi Wielkopolskiej. W tym roku Wielkopolska gościła najważniejszą imprezę polskich piechurów po raz trzeci. Honorowy patronat nad XLIV OWRP sprawowali wspólnie wojewoda Wielkopolski Andrzej Nowakowski i marszałek województwa wielkopolskiego Stefan Mikołajczak, natomiast patronat medialny TVP 3, Radio "Merkury" i Oficyna Wydawnicza "Głos Wielkopolski".

Tegoroczny OWRP odbył się w dniach 5-20 lipca na 6 trasach 7-15-dniowych o długości od 116 do 320 km. Jego organizatorem był Oddział PTTK w Szamotułach, obchodzący w bieżącym roku 70. rocznicę powstania. Nic dziwnego zatem, że meta OWRP usytuowana została właśnie w Grodzie nad Samą. Organizatorzy przygotowali dla uczestników propozycję siedmiu tras, z których ostatecznie uruchomiono sześć (bardzo ciekawa trasa nr 4 z Gorzowa Wielkopolskiego tym razem nie znalazła uznania w oczach turystów).

Trasy prowadziły przez teren trzech województw (poza wielkopolskim także przez należące do historycznej Wielkopolski fragmenty województw lubuskiego i kujawsko-pomorskiego) i 19 powiatów.

Tradycyjnie najdłuższa była trasa nr 1 - "Piastowska" - ze Słupcy przez Powidz, Trzemeszno, Biskupin, Gniezno, Czerniejewo, Promno, Puszczę Zielonkę, Puszczę Notecką i Obrzycko do Szamotuł.

Trasa nr 2 - "Zachodnia" - rozpoczynała się w Wolsztynie, skąd turyści wędrowali przez Nowy Tomyśl, Pszczew, Sieraków, Drezdenko do Głuska w Drawieńskim Parku Narodowym, a stamtąd przez Krzyż, Chojno i Ostroróg do Szamotuł. Trasa ta cieszyła się największym zainteresowaniem. Wędrowało nią bowiem prawie 150 uczestników.

Trasa nr 3 - "Azymutowa" - przeznaczona została dla miłośników marszy na orientację. Uczestniczący w niej turyści mogli bowiem wziąć udział w sześciu etapach marszy na orientację, opracowanych i przeprowadzonych przy współpracy SKKT PTTK "Dreptaki" z Międzychodu, SKKT PTTK ZSL z Goraju i Koła Terenowego PTTK w Janowcu Wlkp. Trasa prowadziła z Krzyża przez Międzychód, Sieraków, Lubasz, Czarnków, Ujście, Chodzież i Oborniki do Szamotuł.

Trasa nr 5 - "Dookoła Poznania" - miała swój początek w Kórniku, skąd uczestnicy wędrowali przez Zaniemyśl, Śrem, Mosinę, Rogalin, Swarzędz, Puszczę Zielonkę, Oborniki, Obrzycko do Szamotuł.

Nieco krótsza, 10-dniowa trasa nr 6 - "Przez Krainę 100 Jezior" - rozpoczynała się w miejscowości Głębokie koło Międzyrzecza. Dalej prowadziła przez Pszczew, Lwówek, Pniewy, Chrzypsko Wielkie i Ostroróg do Szamotuł.

Siedmiodniowa trasa nr 7 - "Nadwarciańska" dołączała do "piątki" w Kobylnicy i dalej prowadziła wraz z nią aż do Szamotuł. Była to trasa o najmniejszej liczbie uczestników. Wędrowało nią bowiem tylko 35 osób.

Uczestnicy imprezy z podręcznym bagażem chodzili do miejsc noclegowych usytuowanych na wyznaczonych polach biwakowych, natomiast sprzęt jak namioty czy też plecaki przewożony był przez organizatorów transportem samochodowym.

Przechodząc wyznaczone trasy piesze i miejscowości, turyści mieli okazję poznać historię, kulturę, zabytki, przyrodę i inne walory krajoznawcze Wielkopolski. Łącznie na wszystkich trasach tegorocznego OWRP zwiedzono m.in.: 2 parki narodowe, 8 parków krajobrazowych oraz ponad 30 muzeów i skansenów.

Dodatkowymi elementami programu imprezy było m.in.: 10 wycieczek autokarowych do ciekawych miejsc położonych poza głównymi trasami wędrówki - szczególnie do tych, które zaliczone zostały do Kanonu Krajoznawczego Polski, a także 4 spływy kajakowe rzekami Drawą (trasa nr 2) i Wełną (trasy nr 1,3,5 i 7), 12 koncertów i występów artystycznych, podczas których zaprezentowało się 17 zespołów. Na trasach odbyło się także wiele konkursów, spotkania z ciekawymi ludźmi i przedstawicielami lokalnych samorządów.

W imprezie wzięło udział 525 osób, w tym 37-osobowa grupa turystów z Francuskiej Federacji Turystów Pieszych (FFRP) z Lotaryngii. Turyści polscy reprezentowali wszystkie, z wyjątkiem podkarpackiego, województwa naszego kraju. Najwięcej uczestników przybyło z województw: mazowieckiego - 79, zachodniopomorskiego - 78 i pomorskiego - 65. Najliczniej reprezentowane miejscowości to: Gdańsk, Warszawa, Szczecin, Radom i Białystok.

Impreza była bardzo szeroko spopularyzowana przez media. Relacje z OWRP trzykrotnie prezentowano na antenie telewizji publicznej oraz kilkakrotnie na antenie radiowej (Radio "Merkury" i Radio BIS). W ponad 20 czasopismach ukazało się ok. 35 różnego rodzaju artykułów i informacji na temat imprezy. Materiały te były ilustrowane zdjęciami, zamieszczano wypowiedzi uczestników oraz organizatorów i prezentowano nie tylko samą imprezę, lecz także działalność PTTK w popularyzacji turystyki kwalifikowanej i krajoznawstwa.

Wiele elementów programu na poszczególnych trasach imprezy zrealizowano we współpracy z samorządami gminnymi i powiatowymi. Wiele z nich dostarczyło też dla uczestników swoje materiały promocyjne.

W poszczególnych etapach i zakończeniu OWRP wzięło udział liczne grono gości. Byli wśród nich m.in.: senator Włodzimierz Łęcki, wicewojewoda Jerzy Błoszyk, wicemarszałek Józef Rackowiak, dyrektor Departamentu Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Tomasz Wiktor, starostowie - międzychodzki, wolsztyński, słupecki, nowotomyski, czarnkowsko-trzcianecki i szamotulski, burmistrzowie Sierakowa, Wolsztyna, Nowego Tomyśla, Szamotuł, Słupcy, Lwówka, Pniew oraz wójtowie Kwilcza, Powidza i Obrzycka. Zarząd Główny PTTK reprezentowali wiceprezes Lech Drożdżyński i członek plenum Adam Gostyński, Komisję Turystyki Pieszej ZG - jej przewodniczący Włodzimierz Majdewicz, a Wielkopolską Korporację Oddziałów PTTK w Poznaniu - prezes Marian Chudy.

Meta w Szamotułach zgromadziła w sobotę 18 lipca większość uczestników, jednak niektórzy wyjechali tuż przed zakończeniem imprezy.

W części oficjalnej na scenie obok komandora Pawła Mordala pojawili się kierownicy wszystkich tras tegorocznego OWRP: nr 1- Krzysztofa Krupińska i Katarzyna Ren, nr 2 - Paweł Anders, Wojciech Malinowski i Bernadeta Biernat, nr 3 - Jakub Sochacki, Przemysław Kacprzak i Dariusz Bartkowiak, nr 5 - Piotr Paupa, nr 6 - Maciej Fliger i Miron Rujner, nr 7 - Robert Kołdyka oraz opiekun "trasy francuskiej" Tomasz Marchwiński.

W imieniu zaproszonych gości głos zabierali: wicewojewoda Jerzy Błoszyk i senator Włodzimierz Łęcki. W ramach zakończenia odbył się, między innymi, finał konkursu krajoznawczego. Najlepszym okazał się Kazimierz Jankowiak z Włoszakowic, przed Stefanem Nackowskim z Dąbrowy Górniczej i Waldemarem Malewiczem z Białegostoku.

Wręczono także puchary i dyplomy najlepszym uczestnikom Pucharu Lata OWRP w Turystycznych Marszach na Orientację, który stanowił imprezę towarzyszącą trasie nr 3 - "Azymutowej". W kat. TZ najlepszymi okazali się: Zbigniew Tarnowski z Częstochowy i Malwina Wysocka z Zabrza. Drugie miejsce zajęli: Marcin Hoffmann ze Szczecina i Marta Bloch z Gdańska, a trzecie - Michał Sadowski z Gdańska. W kat. TO zwyciężył Jakub Kaczmarczyk z Częstochowy przed Natalią Kasperek z Lubiewa Gdańskiego i Moniką Krzemieniewską z Nojewa.

Upominkami wyróżniono również najstarszą uczestniczkę OWRP, którą była Barbara Nowicka-Sitarska z Krakowa, licząca sobie 75 lat, oraz najmłodszych uczestników: dwuletniego Jasia Golenię z Warszawy i 8-miesięcznego Jurka Guzińskiego z Gdańska. Średnia wieku wszystkich uczestników tegorocznego OWRP wyniosła ok. 33 lata.

Najliczniejszą drużyną rajdu była grupa "Bra-De-Li" z Radomia (20 osób) pod kierownictwem niestrudzonej Magdaleny Bieńkowskiej.

Ciekawą pamiątką z tegorocznego OWRP mogą być odznaki regionalne PTTK. Pokonanie poszczególnych tras pozwalało bowiem na spełnienie wymagań między innymi takich odznak, jak: "Przyjaciel Wielkopolski", "Turysta Ziemi Konińskiej", "Pałucka Odznaka Krajoznawcza", "Miłośnik Puszczy Noteckiej", "Odznaka Krajoznawcza Powiatu Nowotomyskiego", "Turysta Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego", "Miłośnik Ziemi Szamotulskiej" czy też jubileuszowa odznaka "70 lat Oddziału PTK-PTTK w Szamotułach". Dużym zainteresowaniem na mecie rajdu cieszył się więc punkt weryfikacji odznak turystycznych i krajoznawczych. Łącznie tylko w trakcie imprezy zweryfikowano i przyznano ok. 850 różnego rodzaju odznak.

Tradycyjnie już na mecie OWRP pracowała komisja egzaminacyjna, umożliwiając wszystkim zainteresowanym poszerzenie uprawnień przodownickich. Z możliwości tej skorzystało 12 osób. Pozytywnie egzamin zaliczyło 9 osób, które rozszerzyły posiadane uprawnienia w sumie na 16 regionów.

W trakcie trwania OWRP, w ramach współpracy nawiązanej przez ZG PTTK z FFRP (Francuską Federacją Turystów Pieszych), w dniach 9-18 lipca przebywała w Polsce 37-osobowa grupa turystów z Lotaryngii we Francji. Przygotowano dla nich odrębny program, podczas którego mieli okazję poznać m.in.: Sieraków, Międzyrzecz, Wolsztyn, Nowy Tomyśl, Kórnik, Rogalin, Wielkopolski Park Narodowy, Gniezno, Licheń, Strzelno, Toruń, Biskupin, Wenecję, Dziekanowice, Pobiedziska, Swarzędz, Poznań i Szamotuły. Odbyli także kilka wycieczek pieszych fragmentami ciekawych szlaków regionu.

Z okazji ich wizyty i nawiązanej współpracy z FFRP ustanowiona została specjalna odznaka "Szlakami Stanisława Leszczyńskiego".

Organizację OWRP wsparło wiele podmiotów. Poza wymienionymi już wcześniej samorządami gminnymi i powiatowymi były to m.in.: Gaz de France, Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie, Urząd Marszałkowski w Poznaniu, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Poznaniu i w Pile, Powszechny Zakład Ubezpieczeń na Życie S.A. i Bank PKO BP. Dzięki ich pomocy uczestnicy wyposażeni zostali w wiele wydawnictw m.in. w: Informator Krajoznawczy (zawierający hasła dotyczące miejscowości i obiektów na trasach, udostępniony przez Wydawnictwo Kurpisz S.A), Śpiewnik Turystyczny, nr 22 biuletynu Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK "Znad Warty", Leśne Ścieżki Przyrodnicze Województwa Wielkopolskiego.

Szczegółowe informacje o przebiegu XLIV Ogólnopolskiego Wysokokwalifikowanego Rajdu Pieszego wraz z wykazem uczestników, danymi statystycznymi oraz ilustracjami zawiera także kronika imprezy, którą otrzymają zarówno jej uczestnicy, jak i wspierające rajd instytucje oraz sponsorzy.

Paweł Mordal

Wydawca: ZG PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Zarząd Główny PTTK
ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa,
tel. 22 826-22-51, fax (22) 826-22-05,
e-mail: ageg@wp.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Elżbieta Matusiak-Gordon (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Maria Janowicz, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk, Korekta: Elżbieta Matusiak-Gordon
Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych, zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji nadesłanych tekstów, nie odpowiada za treść zamieszczanych komunikatów i ogłoszeń.
Za tekst i materiały ilustracyjne redakcja nie przewiduje honorariów autorskich.
ORIENT