4 (8)/2002

XXVI Międzynarodowa Akcja "Czyste góry"

Sprzątanie bieszczadzkich szlaków

Po raz dwudziesty szósty młodzież szkolna z Ustrzyk Dolnych, członkowie Oddziału Miejskiego PTTK "Siarkopol" w Tarnobrzegu, a także goście ze Słowacji i Ukrainy wyruszyli na najbardziej uczęszczane bieszczadzkie szlaki turystyczne, aby je posprzątać po kolejnym sezonie turystycznym w ramach XXVI Międzynarodowej Akcji "Czyste Góry".

Od 26 lat organizatorem akcji jest Bieszczadzki Oddział PTTK w Ustrzykach Dolnych. Planowano, że po raz pierwszy w akcji wezmą udział kolarze z Bieszczadzkiego Towarzystwa Cyklistów oraz członkowie Klubu Górskiej Turystyki Konnej. Niestety, pogoda sprawiła wszystkim przykrą niespodziankę, nieustannie padający deszcz odstraszył kolarzy i koniarzy. Pomimo to akcję należy zaliczyć do bardzo udanych. Pod opieką przewodników z Bieszczadzkiego Oddziału PTTK w Ustrzykach Dolnych ok. 300 uczestników, zaopatrzonych w worki i rękawice, wyruszyło na szlaki.

Ostatnie ustalenia przed wyruszeniem na szlak

Trzy grupy wyruszyły już w piątek 27 września na trasy dwudniowe. Reszta krótsze odcinki sprzątała w sobotę, 28 września. Cała akcja odbywa się pod patronatem i przy ogromnej pomocy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Uczestnictwo grup ze Słowacji i Ukrainy jest związane ze współpracą międzynarodową w zakresie ochrony przyrody na terenie Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery "Karpaty Wschodnie". W sobotę, w godzinach południowych na Przełęczy Wyżnej, gdzie stoi obelisk poświęcony pamięci poety Jerzego Harasymowicza, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. W uroczystości wzięła udział wdowa po poecie Maria Harasymowicz.

Zakończenie akcji odbyło się również w sobotę tradycyjnie na campingu BdPN w Górnej Wetlince. Na miejscu podawano gorącą herbatę, bigos i kiełbaski, zmęczeni i zmarznięci uczestnicy mogli ogrzać się także przy ognisku i pożywić. Przewodnicy prowadzący trasy mieli za zadanie wytypować uczestników, którzy z największym zaangażowaniem zbierali śmieci, czasem nawet z olbrzymim poświęceniem, bowiem trasy były błotniste i zdradliwe. Wytypowane osoby otrzymały nagrody w postaci sprzętu turystycznego. Uroczystość zakończenia uświetnił występ zespołu z Ukrainy.

Po zniesieniu worków ze śmieciami ze szlaków wszyscy zgodnie stwierdzili, że rośnie świadomość ekologiczna wśród turystów, ponieważ śmieci z roku na rok jest coraz mniej. Po zakończeniu wszyscy bezpiecznie wrócili do domu autokarami.

Chociaż... nie wszyscy, ponieważ mała, kilkuosobowa grupa postanowiła przedłużyć swoją jesienną przygodę z górami i wyruszyła z Górnej Wetlinki na Połoninę Wetlińską do Lutka Pińczuka, gospodarza Chatki Puchatka. Wszyscy świetnie się bawili, przy dźwiękach gitary, miód i wino pili... a reszty nie zdradzę, ci którzy nie byli - niech żałują.

Całe trzy dni tj. od piątku do niedzieli dzielnie wędrował z nami trzyletni Adaś, najmłodszy uczestnik akcji porządkowania gór, i czego jak czego, ale tego, że Adaś na zawsze zostanie miłośnikiem turystycznej przygody, można być pewnym.

Celem Akcji "Czyste Góry" jest głównie sprzątanie szlaków turystycznych, ale dla młodzieży, która bierze w niej udział to także wielka przygoda. Niektórzy po raz pierwszy wychodzą na szlaki, wielu z nich łapie bakcyla i już na zawsze pozostaje zakochanymi w pięknej bieszczadzkiej przyrodzie. Zmęczenie, obtarte nogi, wieczorem ognisko, gitara i śpiew to niezapomniane przeżycia. O to właśnie chodzi organizatorom akcji. Chcemy zarazić jak najwięcej osób miłością do gór, nauczyć szacunku i pokory dla nich, a także pokazać, że wypady w góry mogą być doskonałą alternatywą na spędzenie wolnego czasu.

Pomimo faktu, że pogoda trochę zawiodła, jesień nie mogła zaprezentować całej gamy barw, i tą edycję "Czystych Gór" zaliczamy do udanych. Nic by z tego nie było, gdyby nie sponsorzy, a przede wszystkim członkowie zarządu Bieszczadzkiego Oddziału PTTK w Ustrzykach Dolnych, którzy rokrocznie przygotowują akcję z olbrzymim poświęceniem i zaangażowaniem.

Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się na szlakach po raz 27. i już teraz serdecznie wszystkich zapraszamy do wzięcia udziału w Międzynarodowej Akcji "Czyste Góry" 2003.

Anna Posadzka

Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Maria Janowicz (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk,
Redakcja zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji tekstów.