PTTK GOŚCINIEC PTTK
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik
4 (8)/2002
ISSN 1642-0853

Zlot Turystów Motorowych


W dniach 31 sierpnia - l września 2002 r. odbył się XXIII Turystyczno-Nawigacyjny Ogólnopolski Zlot Turystów Motorowych "Energetyk 2002". Start miał miejsce w sobotę 31 sierpnia 2002 roku o godz. 10 w Bełchatowie przed Muzeum Regionalnym. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali: prezydent miasta Tadeusz Rozpara i starosta powiatu bełchatowskiego Mariusz Kaczmarek, natomiast meta znajdowała się tradycyjnie w Ośrodku Sportowo-Wypoczynkowym Słok.

Jest to coroczna impreza zaliczana do obchodów Dnia Energetyka, której organizatorami są członkowie Klubu Motorowego PTTK "Energetyk", działającego przy Elektrowni Bełchatów SA. Na zlot zgłosiło się 35 załóg, które przyjechały z całej Polski, między innymi z Warszawy, Pabianic, Rybnika, Dąbrowy Górniczej, Ostrowa Wielkopolskiego, Lipna, Konina i Sieradza. W tym roku po raz pierwszy do Bełchatowa przyjechali motorowcy z Chełma Lubelskiego i Szamotuł. Tym razem pogoda dopisała, a w zlocie łącznie wzięło udział około 150 uczestników.

Zanim załogi wyruszyły na trasę, musiały wykonać pierwsze zadanie, a było to zwiedzenie naszego muzeum, w tym wystawy osiągnięć Klubu Motorowego PTTK "Energetyk", która czynna była przez całe wakacje (od początku czerwca). Do zwiedzania muzeum zaprosił jego dyrektor Bogusław Dziedzic.

W sobotę pierwszego dnia rajdu załogi miały do pokonania dwa etapy, pierwszy, czyli nawigacyjny, prowadził ulicami Bełchatowa i w tym etapie należało odszukać ukryte punkty kontrolne. Drugi etap zaczynał się na ulicy Wrzosowej i prowadził przez Domiechowice, Suchcice, Rózniatowice, Parzno, Kluki, Kaszewice do Elektrowni "Bełchatów" SA, gdzie zlokalizowana była próba sprawnościowa, a następnie załogi udały się na metę w Ośrodku Sportowo-Wypoczynkowym Słok.

Podczas pokonywania trasy na rozlokowanych punktach kontrolnych sprawdzana była wiedza z przepisów ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy, architektury, geografii oraz wiedzy o Bełchatowie i powiecie bełchatowskim. W Kaszewicach uczestnicy mogli zwiedzić zabytkowy drewniany kościół św. Trójcy z XVIII w. W OSW Słok dodatkowo załogi musiały zaliczyć jeszcze konkurencje rekreacyjne.

W niedzielę, drugiego dnia zlotu, organizatorzy przewidzieli już tylko zadania dla dzieci oraz drużynowy turniej siatkówki plażowej, w tym roku zgłosiły się cztery drużyny. W finale zmierzyły się drużyny "Energetyka" Bełchatów i "Startu" Pabianice. Po 2-setowej walce zwyciężyli Bełchatowianie (już po raz drugi z rzędu) 25:19 i 25:19, zdobywając Puchar Komandora Zlotu Dariusza Biednego. "Energetycy" wystąpili w następującym składzie: Sebastian Sobczak, Grzegorz Sobczak, Łukasz Bożek, Łukasz Figura.

Uroczyste zakończenie odbyło się w niedzielę l września o godz. 14 na estradzie OSW Słok, na które przybyli zaproszeni goście, a zarazem sponsorzy zlotu. Wszystkie klasyfikacje, jakie były prowadzone podczas zlotu, przedstawił sędzia główny Jacek Domagała. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył Klub Motorowy "Start" Pabianice, zdobywając Puchar Dyrektora Elektrowni "Bełchatów" SA, puchar wręczył dyrektor ds. pracowniczych Edward Maruszak.

Drugie miejsce zdobył Dąbrowski Klub Motorowy z Dąbrowy Górniczej, a puchar ufundowany przez Związek Zawodowy Pracowników Energetyki przy Elektrowni "Bełchatów" SA wręczył przewodniczący Adam Książek.

Trzecie miejsce i Puchar Związku Zawodowego Remontów wywalczył Klub Motorowy "Ursus" z Warszawy, a wręczył go przewodniczący Adam Klimaszyk.

W klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsce zdobył Zbigniew Abramek ze "Startu" Pabianice, który oprócz cennej nagrody otrzymał puchar ufundowany przez Urząd Miejski w Bełchatowie, wręczony przez prezydenta miasta Tadeusza Rozparę. Drugie miejsce wywalczył Marek Matyka z KM "Ursus" Warszawa, otrzymując nagrodę i puchar ufundowany przez Starostę Powiatu Bełchatowskiego Mariusza Kaczmarka. Trzecie miejsce zajął Paweł Płuciennik z Sieradza, otrzymując puchar i nagrodę z rąk prezesa Zarządu Oddziału Polskiego Związku Motorowego w Łodzi Mirosława Nicowskiego.

Wzorem lat ubiegłych członkowie Klubu Motorowego "Energetyk" w tym rajdzie nie tworzyli drużyny, ale startowali indywidualnie. Najlepsza załoga z Bełchatowa Michała Momota zajęła 7. miejsce, otrzymując puchar ufundowany przez Telewizję Kablową Bełchatów Spółdzielni "Dolsat". Pozostali bełchatowianie zajęli następujące miejsca: 8. Radosław Roksela, 11. Paweł Poryzała, 12. Michał Wałecki, 18. Sebastian Sobczak, 20. Stefan Jarmakowski, 21. Andrzej Chałada.

Najmłodszym uczestnikiem zlotu był mający 6 miesięcy Dawid Miera z Rybnika, który otrzymał maskotkę ufundowaną przez Elektrownię "Bełchatów" SA. Najstarszym uczestnikiem okazał się Tadeusz Głowicki z Ostrowa Wielkopolskiego, otrzymał puchar ufundowany przez przewodniczącego KTM ZG PTTK Zbigniewa Biednego. Michał Wałecki został najmłodszym kierowcą zlotu, otrzymał puchar Zarządu Oddziału PTTK w Piotrkowie Trybunalskim, a wręczył go prezes oddziału Mirosław Ratajski. Miss Foto została Małgorzata Miera z Rybnika, otrzymując puchar ufundowany przez rzecznika prasowego zlotu Sławomira Figurę, a Misterem Zlotu został Cezary Nowicki z Warszawy, otrzymując puchar ufundowany przez Elżbietę Bożek i Alinę Figurę.

XXIII Turystyczno-Nawigacyjny Ogólnopolski Zlot Turystów Motorowych "Energetyk 2002" był dobrą okazją do tego, aby najbardziej wyróżniającym się członkom Klubu Motorowego "Energetyk" wręczyć turystyczne odznaczenia. Srebrną Honorową Odznakę PTTK otrzymali Małgorzata Szurgot i Jacek Kajdaniak. Dyplom ZG PTTK otrzymali: Jolanta Biedna, Elżbieta Antczak, Iwona Młynarczyk, Jacek Domagała, Jerzy Antczak i Marek Młynarczyk. Odznakę PTTK "Wychowawca Wśród Młodzieży" otrzymali: Iwona Młynarczyk, Elżbieta Antczak, Lucyna Papuga, Tadeusz Dziadzio i Krzysztof Kozłowski. Odznakę PTTK "Orli Lot" otrzymali: Łukasz Kozłowski, Urszula Antczak, Anita Kozłowska i Łukasz Figura. Dyplom Komisji Turystyki Motorowej ZG PTTK otrzymała Dorota Miera ze "Społecznika" Rybnik, natomiast odznakę "25 lat w PTTK" otrzymała Jadwiga Szurgot. Wręczono również odznaki motorowe TM i MOT zdobyte przez członków Klubu Motorowego PTTK "Energetyk" przy Elektrowni "Bełchatów" SA oraz honorowe odznaki PZM i Federacji Sportowej "Energetyk".

Doskonała baza do wypoczynku i rekreacji, jaką mogą zapewnić organizatorzy wszystkim uczestnikom zarówno w OSW Słok, jak i w Elektrowni "Bełchatów" SA sprawia, że na rajd przyjeżdżają stali bywalcy już od wielu lat, a w tym roku pojawili się następni debiutanci.

Sławomir Figura

Wydawca: ZG PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Zarząd Główny PTTK
ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa,
tel. 22 826-22-51, fax (22) 826-22-05,
e-mail: ageg@wp.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Maria Janowicz (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk,
Redakcja zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji tekstów.
ORIENT