PTTK GOŚCINIEC PTTK
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik
4 (8)/2002
ISSN 1642-0853

XI Ogólnopolski Zlot Licealistów


Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu był w dniach 18-20 października 2002 r. organizatorem XI Ogólnopolskiego Zlotu Licealistów. W tym roku zlot rozpoczynał się i miał swoją bazę wypadową w Chełmży. Uczestnicy i opiekunowie grup, organizatorzy i przybyli goście, w sumie blisko 300 osób, byli zakwaterowani turystycznie w miejscowym Gimnazjum nr 1.

Zlot rozpoczęło zwiedzanie zabytków Chełmży, w tym słynnej konkatedry św. Trójcy. Oficjalnemu otwarciu zlotu nad Jeziorem Chełmżyńskim towarzyszyła piosenka turystyczna i pieczone kiełbaski oraz przygotowania do nocnego marszu na orientację.

W programie zlotu były jak zawsze interesujące wycieczki krajoznawcze. W tym roku przygotowano trzy trasy:

  • związana z Toruniem, Golubiem-Dobrzyniem, Ciechocinem i Nowogrodem,
  • z Wąbrzeźnem, Ryńskiem, Rywałdem Szlacheckim i Radzyniem Chełmińskim,
  • ze Świeciem n. Wisłą, Chełmnem, Starogardem i Górą św. Wawrzyńca, podczas których licealiści zapoznali się z wieloma obiektami krajoznawczymi.

Uczestnicy przybyli na zlot z różnych stron kraju, nawet dość odległych, jak Śląsk czy Lubelszczyzna. Wszyscy zostali wyposażeni w komplety materiałów związanych z imprezą: znaczki pamiątkowe, opracowania krajoznawcze, w tym przewodniki, mapy i plany. Otrzymali również zestawy pytań konkursowych, bo zlot obok walorów poznawczych zawiera również element rywalizacji. Zespoły były oceniane i nagradzane w punktacji generalnej, konkursie historycznym, krajoznawczym, przyrodniczym oraz wiedzy o Chełmży. Najlepsi w punktacji generalnej okazali się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Krzyża Wielkopolskiego, a w konkursie historycznym I miejsce przypadło LO z Biłgoraja, II miejsca w obydwu konkursach zajęło LO z Kwidzyna, a III miejsca LO z Chełmży.

Uczestnikom bardzo podobał się koncert organowy i świetnie bawili się na wieczornej zabawie kończącej zlot, którą zorganizowali ich młodsi koledzy z gimnazjum.

Zlot został zorganizowany przy dużej pomocy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i Urzędu Miasta Torunia.

Marek Boguszewski

Wydawca: ZG PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Zarząd Główny PTTK
ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa,
tel. 22 826-22-51, fax (22) 826-22-05,
e-mail: ageg@wp.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Maria Janowicz (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk,
Redakcja zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji tekstów.
ORIENT