4 (8)/2002

III Rajd Szlakami Umocnień Wału Pomorskiego

Tegoroczny III Rajd Szlakami Umocnień Wału Pomorskiego odbył się w dniach 13-16 czerwca 2002 roku. Reaktywowane po kilkunastu latach przerwy spotkanie turystów na miejscu dawnych bohaterskich walk żołnierza polskiego gromadzi licznych uczestników i nabiera organizacyjnego rozmachu. Przyczyniają się do jego przeprowadzenia i uatrakcyjnienia oprócz lokalnych władz samorządowych także Urząd Marszałkowski w Szczecinie, Pomorski Okręg Wojskowy, nadleśnictwa i prywatni sponsorzy. Trasy biegną pięknymi szlakami znakowanymi, których na ziemi wałeckiej nie brakuje. Dzięki pracy działaczy miejscowego Oddziału PTTK szlaki przed imprezą odnowiono.

Uczestnicy wędrowali na pięciu trasach:

• pieszej czterodniowej z Jastrowia przez Sypniewo, Nadarzyce, Zdbice do Mirosławca. Ogółem trasa liczyła 88,5 km. Uczestnicy szli drogami leśnymi i szosami przy pogodzie słonecznej i lekkim deszczyku. Jednymi z najwspanialszych uczestników była dziesięcioosobowa drużyna "Twardziele" ze Sławna, której członkami była młodzież niepełnosprawna pod opieką Ireny i Aleksandra Olesiejuków;
  • pieszej trzydniowej z Człopy przez Strzaliny, Tuczno, Hanki do Mirosławca. Trasa liczyła 51 km, a prowadziła przez tereny leśne, wśród jezior;
  • piesza trzydniowa z Wierzchowa Pomorskiego przez Piecnik, Hanki do Mirosławca. Trasa liczyła 52,5 km, a prowadziła poprzez pola łąki i lasy;
  • rowerowa trzydniowa z Wałcza przez Piecnik, Mirosławiec, Świerczynę do mety w Mirosławcu - w sumie 84,5 km;
  • rowerowa trzydniowa z Wałcza przez Sypniewo, Piecnik, Hanki do Mirosławca. Przejechano 88,5 km.

Na wszystkich trasach rajdowych drużyny były oceniane pod względem ekwipunku, wyglądu, programu na ogniskach, organizacji posiłków, piosenek rajdowych, dyscypliny, udziału i wyników w konkursach. W tym współzawodnictwie najlepsi byli:

• "Traperzy" z LO z Wrześni na trasie I,
  • Rowerowa sekcja Turystyczna z MCK Czarnków na trasie nr II,
  • Klub Miłośników Turystyki Rowerowej PTTK "Dynamo" z Krzyża na trasie nr III,
  • "Biedronki" z Gimnazjum w Mirosławcu na trasie nr IV,
  • 55 Drużyna Harcerska "BC" z Wierzchowa Pomorskiego na trasie V.

Zakończenie rajdu odbyło się na stadionie w Mirosławcu. Były występy grup rajdowych i koncerty zaproszonych zespołów. Ponad pięciuset uczestników rajdu, żegnając się, obiecywało powrócić na trasy kolejnego rajdu za rok.

Pochwalić trzeba zespół, który tak sprawnie realizuje tę imprezę. Są to komendant całości Roman Gniot i jego zastępca Wiesław Zielonka oraz kwatermistrz Zbigniew Manicz. Kierownikami tras byli Przemysław Mytko i Marek Krzyżanowski, Grażyna Roguszewska, Maria Bielecka, Jan Balcerzak, Daniel Wilk.

Organizatorzy już zapowiadają niespodzianki i atrakcje na przyszłorocznym, czwartym rajdzie. Być może pojawi się trasa kajakowa na "Wałeckiej Pętli".

Na podstawie materiałów nadesłanych
przez Andrzeja Dobrowolskiego opracował
Stanisław Łuć

Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Maria Janowicz (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk,
Redakcja zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji tekstów.