PTTK GOŚCINIEC PTTK
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik
4 (8)/2002
ISSN 1642-0853

V Ogólnopolski Zlot Przodowników Imprez na Orientację
Piechowice-Michałowice
6-8 grudnia 2002 r.


Tradycyjną imprezą kończącą sezon imprez na orientację jest Zlot Przodowników Imprez na Orientację. W tym roku na miejsce tego spotkania wyznaczono pięknie położony ośrodek wczasowy "Uroczysko" w Michałowicach. Organizatorem imprezy był Klub Turystyki Kwalifikowanej "Łapiguz" w Siedlęcinie na zlecenie Komisji Imprez na Orientację Zarządu Głównego PTTK.

Uczestnicy zjeżdżali się w piątek od wczesnych godzin południowych. Większość jednak dopiero wieczorem a nawet w nocy. Pierwszym punktem programu zlotu było sejmikowanie przy kiełbaskach w świetlicy, gdyż na ognisko było za zimno. Rozmowy podsumowujące sezon przedłużyły się do późnych godzin nocnych.

Rano po śniadaniu należało zejść do Piechowic, gdzie czekał autobus, który zawiózł uczestników do Szklarskiej Poręby. Celem była Stara Chata Wallońska, w której wysłuchano gawędy o historii i tradycjach wallońskich w wykonaniu Wielkiego Mistrza Wallońskiego.

Wallonowie byli średniowiecznymi poszukiwaczami skarbów gór - fachowcami od wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych: żelaza, złota, kamieni szlachetnych i kwarcu. Do dziś działają w Sudeckim Bractwie Wallońskim, a ich dorocznym świętem jest "Tydzień Walloński" wieńczony mszą świętą w intencji ludzi gór w kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce. Uczestnicy musieli przejść próbę czterech żywiołów: oczyszczenie wielkim kryształem kwarcu, wodą, dymem, przejście przez chomąto, wypicie oczyszczającego napoju, by na końcu być pasowanym na Czeladnika Wallońskiego, otrzymać "Certyfikatum Walonensis" i pamiątkowe amulety. Wspaniałe szaszłyki serwowane przez gospodarzy napełniły nasze już bardzo uduchowione ciała. Nim to nastąpiło, "orientaliści " poszli do lasu na krótką grę terenową "Śladami Wyrobisk Wallońskich", którą ułożył i przeprowadził Roman Trocha z Dzierżoniowa. Z chaty wallońskiej uczestnicy przeszli do Muzeum Ziemi, gdzie była możliwość podziwiania i zakupienia pięknych okazów skalnych.

Po obiedzie i krótkim odpoczynku odbyła się najważniejsza część zlotu - otwarte zebranie Komisji Imprez na Orientację. Pierwszą jego częścią było wręczenie wyróżnień Honorowego Przodownika Imprez na Orientację. Już po raz drugi Komisja Imprez na Orientację wyróżniła w ten sposób zasłużonych dla tej dyscypliny turystyki kwalifikowanej działaczy. W tym roku tytuł Honorowego Przodownika Imprez na Orientację uzyskało 8 osób. Nie wszyscy wyróżnieni mogli przybyć na tę uroczystość. Jesienią tego roku zmarł Kolega Zbigniew Lampart ze Stargardu Szczecińskiego, którego pamięć uczczono minutą ciszy. Po części oficjalnej kontynuowano otwarte zebranie KInO ZG PTTK, na którym poruszono wiele tematów dotyczących imprez na orientację. Była to momentami zażarta dyskusja, w której ścierały się poglądy wielu środowisk i pokoleń "inowców". Po zakończeniu tej części programu odbyło się robocze zebranie Komisji Imprez na Orientację. Uchwalono terminarz, tematykę zebrań komisji oraz przydzielono zadania do realizacji poszczególnym jej członkom.

Należy dodać, iż wszyscy uczestnicy otrzymali metalowy znaczek okolicznościowy, odcisk pieczęci, numer pisma uczestników "Tramwaj" nr 43, kalendarz Ogólnopolskich Imprez na Orientację na rok 2003 i inne świadczenia.

Wieczorno-nocne "orientalistów" rozmowy zakończyły ten bardzo udany i miło spędzony dzień. W niedzielny poranek część uczestników udała się na stację kolejową, by wrócić do domów. Część jeszcze odsypiała późne rozmowy, a ponieważ była piękna słoneczna pogoda, grupa kolegów poszła w góry, by pooddychać czystym powietrzem, powędrować po śniegu, nawet zmęczyć się - po prostu odpocząć.

Był to V Zlot Przodowników Imprez na Orientację, który będziemy bardzo miło wspominać. Można było odpocząć w pięknym miejscu, zwiedzić ciekawe obiekty krajoznawcze, poznać nowych ludzi znanych jedynie z opowiadań, przedyskutować wiele problemów nurtujących środowisko, spędzić miło i pożytecznie czas. Przyszłoroczny VI Zlot Przodowników Imprez na Orientację ma się odbyć w Chełmie.

Zbigniew Tarnowski


Honorowi Prodownicy Imprez na Orientację

Tradycyjnym punktem Zlotu Przodowników Imprez na Orientację jest wręczenie tytułów Honorowego Przodownika Imprez na Orientację. W dniach 6-8 grudnia 2002 r. w Michałowicach koło Jeleniej Góry odbył się V Zlot Przodowników Imprez na Orientację, podczas którego tytuły te wręczono 8 osobom:

Honorowy Przodownik Imprez na Orientację nr leg. 016
Jerzy Miecznikowski (PInO nr leg. 004) - lat 78, członek PTTK od 1955 r., uprawnienia PInO uzyskał w 1978 r., jest członkiem Koła nr 1 w Oddziale Nauczycielskim w Łodzi, przodownik turystyki pieszej i kolarskiej. Wyróżniony Złotą Odznaką Honorową PTTK, Złotą Odznaką "Zasłużony w Pracy PTTK wśród Młodzieży" i innymi. Członek Referatu Weryfikacyjnego w Łódzkim Oddziale PTTK. Wieloletni organizator imprez na orientację w środowisku nauczycielskim i wśród młodzieży. Prekursor imprez na orientację w Łodzi i województwie łódzkim.

Honorowy Przodownik Imprez na Orientację nr leg. 017
Jadwiga Pujdak-Oborska (PInO nr leg. 031) - lat 51, członek PTTK od 1973 r., uprawnienia PInO uzyskała w 1978 r., jest członkiem KTP "Salamandra" w Łódzkim Oddziale PTTK, przodownik turystyki pieszej. Wieloletni popularyzator imprez na orientację wśród młodzieży łódzkiej, szczególnie w środowisku harcerskim. Członek Referatu Weryfikacyjnego OInO przy Łódzkim Oddziale PTTK.

Honorowy Przodownik Imprez na Orientację nr leg. 018
Zbigniew Begiełło (PInO nr leg. 098) - lat 69, członek PTTK od 1968 r., uprawnienia PInO uzyskał w 1979 r. jest członkiem KTK "Azymut" i KG "Koliba", działacz Oddziału Miejskiego w Lublinie, przodownik turystyki pieszej i górskiej, instruktor krajoznawstwa, członek Straży Ochrony Przyrody i in., wyróżniony Złotą Honorową Odznaką PTTK, odznaką Zasłużony Działacz Turystyki, aktywny organizator imprez na orientację w środowisku wojskowym w Lublinie.

Honorowy Przodownik Imprez na Orientację nr leg. 019
Zbigniew Lampart (PInO nr leg. 117) - lat 72, członek PTTK od 1958 r., uprawnienia PInO uzyskał w 1979 r., jest członkiem Koła PTTK "Energetyk" w Oddziale Kolejowym w Stargardzie Szczecińskim, przodownik turystyki pieszej, instruktor krajoznawstwa, opiekun przyrody PTTK, członek Straży Ochrony Przyrody, wyróżniony Srebrną i Złotą Honorową Odznaką PTTK, odznaką "Zasłużony dla PTTK woj. Szczecińskiego", Złotą Odznaką "Zasłużony w Pracy PTTK wśród Młodzieży", Medalem "Za rozwój turystyki w Zakładach Pracy" i innymi, organizator imprez na orientację w środowisku kolejowym.

Honorowy Przodownik Imprez na Orientację nr leg. 020
Zbigniew Socha (PInO nr leg. 129) - lat 48, członek PTTK od 1972 r., uprawnienia PInO uzyskał w 1979 r., jest członkiem SKPG "Harnasie" przy Oddziale Uczelnianym Politechniki Gliwickiej, przodownik turystyki pieszej i górskiej, Przewodniczący Komisji InO OU PTTK w Gliwicach w latach 1975-1978, członek KInO ZW PTTK w Katowicach w latach 1979-1981, członek KInO ZG PTTK w latach 1981-1993, wyróżniony Srebrną i Złotą Odznaką "Zasłużony w Pracy PTTK wśród Młodzieży", legendarny organizator Studenckiego Maratonu w Marszach na Orientację "RYZBAN 79", bardzo aktywny organizator imprez na orientację rangi mistrzowskiej, pucharowej i ogólnopolskiej.

Honorowy Przodownik Imprez na Orientację nr leg. 021
Włodzimierz Przybylski (PInO nr leg. 132) - lat 73, członek PTTK od 1952 r., uprawnienia PInO uzyskał w 1980 r., jest członkiem KTP "Salamandra" przy Łódzkim Oddziale PTTK, przodownik turystyki pieszej nr leg. 107 (!), wyróżniony Złotą Honorową Odznaką PTTK, Odznaką Zasłużony Działacz Turystyki i in., inicjator imprez na orientację w środowisku łódzkim w latach 70., aktywny działacz turystyczny.

Honorowy Przodownik Imprez na Orientację nr leg. 022
Eugeniusz Musielak (PInO nr leg. 152) - lat 66, członek PTTK od 1965 r., uprawnienia PInO uzyskał w 1981 r., jest członkiem Klubu Motorowo-Rowerowego "Ślężanie" przy Wojskowym Oddziale PTTK we Wrocławiu, którego jest prezesem; przodownik turystyki pieszej, kolarskiej i motorowej, wyróżniony Złotą Honorową Odznaką PTTK, Złotą Odznaką "Zasłużony w Pracy PTTK wśród Młodzieży", Srebrną Odznaką "Zasłużony Działacz Turystyki" i in., założyciel Klubu Ino "Orientop" przy Oddziale Wojskowym PTTK we Wrocławiu, organizator ino podczas Zlotu Turystów Kolarzy "Sława 96" oraz wielu imprez dla młodzieży. Jeden z najaktywniejszych Przodowników Imprez na Orientację w środowisku wrocławskim.

Honorowy Przodownik Imprez na Orientację nr leg. 023
Zbigniew Ziętek (PInO nr leg. 165) - lat 61, członek PTTK od 1971 r., uprawnienia PInO uzyskał w 1981 r., jest członkiem KTK "Azymut" przy Oddziale Wojskowym PTTK w Lublinie, przodownik turystyki pieszej, instruktor krajoznawstwa, wyróżniony Złotą Honorową Odznaką PTTK, Brązową Odznaką "Zasłużony Działacz Turystyki" i in., organizator wielu dorocznych imprez na orientację w środowisku lubelskim, wybitny organizator szkoleń wśród młodzieży.

Honorowy Przodownik Imprez na Orientację nr leg. 024
Antoni Hadała (PInO nr leg. 122) - lat 68, członek PTTK od 1953 r., uprawnienia uzyskał w 1979 r., jest członkiem Koła Terenowego PTTK nr 32 w Rzeszowie, przodownik turystyki pieszej, górskiej, znakarz szlaków turystycznych, strażnik ochrony przyrody, wyróżniony Złotą Honorową Odznaką PTTK, Srebrną Odznaką "Zasłużony w pracy PTTK wśród Młodzieży", Medalem KTG PTTK, Honorowy Przodownik Turystyki Górskiej. Wspaniały organizator wielu imprez na orientację, prowadzi szkolenia młodzieży z zakresu ino, członek referatu weryfikacyjnego OInO.

Honorowy Przodownik Imprez na Orientację nr leg. 025
Jerzy Penkowski (PInO nr leg. 040) - lat 52, członek PTTK od 1965 r., uprawnienia uzyskał w 1978 r., jest członkiem Koła PTTK "Elektrowóz" Zakładu Taboru w Bydgoszczy, przodownik turystyki pieszej i górskiej, wyróżniony Złotą odznaką "Zasłużony w pracy PTTK wśród Młodzieży", Złotą Honorową Odznaką PTTK, Medalem im. Leona Wyczółkowskiego za szczególne zasługi dla PTTK w regionie bydgoskim. Jest jednym z pionierów imprez na orientację w regionie bydgoskim, wyśmienity organizator w środowisku miejskim, a przede wszystkim kolejarskim, był członkiem Oddziałowej i Wojewódzkiej Komisji InO. Jest przewodniczącym Komisji InO przy Komisji Turystyki Rady Głównej Kultury Fizycznej Turystyki i Działalności Kulturalnej "Kolejarz" Dyrekcji Generalnej PKP w Warszawie.

Komisja Imprez na Orientację, nadając tytuły Honorowych PInO kieruje się, obok wymagań formalnych, zaangażowaniem członków Naszego Towarzystwa w działalność w innych dziedzinach turystyki kwalifikowanej. Wyróżniamy ludzi aktywnych, zaangażowanych, poświęcających swój czas innym, nie oczekujących na jakiekolwiek wyróżnienia czy gratyfikacje. Komisja, mimo najniższej średniej wieku, potrafi docenić zaangażowanie, wysiłek naszych Kolegów tworzących podwaliny imprez na orientację w latach siedemdziesiątych. Te wyróżnienia są naszym hołdem dla ich aktywności i wysiłku w trudnych czasach, z którego mogą teraz korzystać coraz to młodsze pokolenia.

Honorowi Przodownicy Imprez na Orientację nie muszą składać ankiet-sprawozdań z czteroletniej działalności. Obowiązkowa jest aktualizacja danych osobowych, czyli wypełnienie górnej części ww. dokumentu.

W roku 2003 warunki do nadania tytułu Honorowego Przodownika Imprez na Orientację spełni kolejna grup kolegów. Komisja Imprez na Orientację gromadzi już dokumentację. Wnioski do uzyskania tego tytułu będą rozsyłane do maja 2003 roku. Wręczenie tych zaszczytnych tytułów odbędzie się podczas VI Zlotu Przodowników Imprez na Orientację na zamku w Szydłowcu.

członek KInO ZG PTTK
ds. przodownickich
Zbigniew Tarnowski

Wydawca: ZG PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Zarząd Główny PTTK
ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa,
tel. 22 826-22-51, fax (22) 826-22-05,
e-mail: ageg@wp.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Maria Janowicz (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk,
Redakcja zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji tekstów.
ORIENT