PTTK GOŚCINIEC PTTK
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik
3 (7)/2002
ISSN 1642-0853

Zwiedzali Pomorze Zachodnie


Wojskowy Oddział PTTK w Krośnie Odrzańskim wspólnie z Kołami PTTK "Turysta" i "Szarotka" zorganizował w dniach 14-16 czerwca 2002 r. wycieczkę turystyczno-krajoznawczą po Pomorzu Zachodnim dla członków PTTK, kadry zawodowej, pracowników wojska, emerytów i rencistów oraz ich rodzin.

Trasa wycieczki wynosiła 850 km, przebiegała z Krosna Odrzańskiego przez Gorzów Wlkp. do Szczecina, gdzie uczestnicy zostali zakwaterowani w malowniczo położonym "Hotelu Kolarskim". W sobotę wszyscy wraz z przewodnikiem udali się na trasę ze Szczecina przez Kamień Pomorski - Dziwnów - Międzyzdroje do Świnoujścia, zwiedzając po drodze Katedrę pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim, która powstała w XI-XV w. Jej dominującym elementem jest olbrzymia neogotycka wieża. Jak głoszą legendy miasto ma kształt łodzi, której burtami są ulice przy murach obronnych, masztem ratusz, a dziobem Brama Wolińska. Udając się w kierunku miejscowości Międzyzdroje uczestnicy podziwiali urwisty brzeg morza zwany "klifem", który znajduje się na południu wyspy Wolin.

Nasz niestrudzony turysta Piotruś Bak-Selerowicz stwierdził, że "będąc nad morzem jednocześnie jestem w górach". Przy pięknej słonecznej pogodzie miłośnicy morza udali się na plażę zażywając kąpieli słonecznej. Prawdziwą "frajdą" było przepłynięcie promem na wyspę Uznam - powiedział uczestnik wycieczki Grzegorz Kijowski, a także zwiedzanie Rezerwatu Żubrów w Wolińskim Parku Narodowym. W drodze powrotnej do Szczecina uczestnicy udali się do miejscowości Wapnica, gdzie podziwiali piękno Jeziora Turkusowego. W ostatnim dniu krośnieńscy turyści zwiedzili zabytki i panoramę Szczecina, a w godzinach popołudniowych udali się w drogę powrotną do Krosna Odrzańskiego.

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, jakie towarzyszyły wycieczce, ale najważniejszym dla uczestników była przepiękna słoneczna pogoda oraz wspaniały humor, jaki zaprezentowali uczestnicy. Organizatorzy dziękują Przemysławowi Jaskóle za wspaniałe przygotowanie i prowadzenie wycieczki.

Jan Muńko

Wydawca: ZG PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Zarząd Główny PTTK
ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa,
tel. 22 826-22-51, fax (22) 826-22-05,
e-mail: ageg@wp.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Maria Janowicz (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk,
Redakcja zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji tekstów.
Korekta: Renata Otolińska
ORIENT