PTTK GOŚCINIEC PTTK
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik
3 (7)/2002
ISSN 1642-0853

Ponad 10 tysięcy ludzi w Polsce weszło na najwyższe wzniesienie w okolicy, próbując pobić rekord Guinessa. Siedlczanie wędrowali z PTTK i "Tygodnikiem Siedleckim"!

Spotkanie na szczycie


Około 200 osób stawiło się w sobotnie południe na najwyższym punkcie powiatu siedleckiego! W strugach ulewnego deszczu biliśmy rekord Guinessa w chodzeniu po górach. Tak, kochani: wierzcie lub nie, ale wdrapując się na sławetną górkę w Świniarach, wdrapaliśmy się na wysokość 200 metrów i 40 cm nad poziomem morza!

Nie obyło się bez przygód. Po pierwsze: lało jak z cebra! Po drugie: wywiązała się namiętna dyskusja, czy jesteśmy na dobrej górce, bo część zapaleńców zaczęła się zbierać na wzniesieniu cokolwiek innym. Wiem, bo sama dojechałam do małego tłumku, który pomstował, że wszyscy poszli gdzieś dalej, a górka jest właśnie tu! Wśród pomstujących zobaczyłam nawet wójta gminy Mokobody, Sylwestra Kisielińskiego.

Ale że w demokracji to większość ma rację, więc w te pędy zapakowałyśmy się z Anią (moją przyjaciółką) do samochodu i pojechałyśmy za szpalerem samochodów na górkę konkurencyjną. W ostatniej chwili złapał nas jeszcze na autostop sympatyczny staruszek.

- To jedźmy! - krzyczał z dumą. - Jak chcecie coś wiedzieć, to pytajcie, jestem ojcem sołtysa. Oczywiście pytałyśmy o drogę, ale chyba zbyt późno, bo nagle się okazało, że stoimy w polu. Z jednej strony kartoflisko, z drugiej rżysko. Za rżyskiem upragniona górka z tłumem ludzi.

- No to przez rżysko! - dziarsko wydał komendę staruszek. No to, czemu nie? Kątem oka zauważyłam, że jedzie za nami ciągnik, który do tej pory robił jakieś kółka na kartoflisku. Dodałam gazu. Staruszek pisnął uradowany. Dojechaliśmy w ostatniej chwili! Cała grupa ustawiała się właśnie do pamiątkowego zdjęcia. Gdy tak patrzyłyśmy w obiektyw aparatu Jasia Mazurka, pod górkę podjechał ciągnik. Pan kierowca nie wyszedł. Oparł się na kierownicy, otworzył usta i patrzył. Pstryk! I po wszystkim. Górka bardzo nam się podobała: nie za stroma, nie za duża... Naprawdę mamy bardzo ładne górki w powiecie siedleckiem i rzekłabym, takie przyjazne człowiekowi. Żadna tam zadyszka, czy coś, gdy się po niej chodzi. - To na pewno ta górka, właściwa - uspokoiła mnie Anna Kirchner, szefowa PTTK w Siedlcach. Rozejrzałam się po zebranych. Był już wójt Kisieliński, był proboszcz z Mokobód, ks. Włodzimierz Tendorff, był starosta siedlecki Adam Okliński i wicestarosta Leszek Borkowski, był Henryk Brodowski, dojechał Krzysztof Harasimiuk, redaktor naczelny "Tygodnika Siedleckiego". A potem wszyscy wpisywaliśmy się na listy. No właśnie! Kochani! Nie wszyscy znali swój PESEL. Dlatego PTTK prosi tych, którzy nie wpisali się od ręki, aby uczynili to w siedzibie PTTK przy ul. B-pa Świrskiego 35 w ciągu najbliższego tygodnia! Odbierzecie przy okazji swoje certyfikaty poświadczające, że biliście rekord Guinessa w kategorii "Jednoczesny pobyt na wycieczce górskiej"!

Jak się okazało, tego dnia po górach w Polsce wędrowało ponad 10 tysięcy ludzi! Ludzie wędrowali z zapamiętaniem także po nizinach, jak choćby my. Okazało się, że nasza górka była jeszcze całkiem niczego sobie. Dla porównania - górka koło Gniezna ma 133 m n.p.m., koło Poznania - 143; koło Kalisza - 173; koło Konina - 187.

Nasze wzniesienie przebiła góra "Fajna ryba'' koło Pabianic, która ma 321 metrów wysokości - mówi Anna Kirchner.

Rok 2002 jest Międzynarodowym Rokiem Gór.

Mariola Zaczyńska

(Pełny tekst z artykułu zamieszczonego na stronie internetowej "Tygodnika Siedleckiego" w dniu 18.09.2002 r.). Adres: http://www.tygodnik.siedlce.com

Wydawca: ZG PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Zarząd Główny PTTK
ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa,
tel. 22 826-22-51, fax (22) 826-22-05,
e-mail: ageg@wp.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Maria Janowicz (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk,
Redakcja zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji tekstów.
Korekta: Renata Otolińska
ORIENT