PTTK GOŚCINIEC PTTK
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik
3 (7)/2002
ISSN 1642-0853

Do Chatki Ornitologa PTTK w Białobrzegu gm. Pyzdry

XVIII OGÓLNOPOLSKI Jesienny Rajd Kolarski po Wielkopolsce


Wielkopolska - jedna z większych krain geograficznych Polski - w dniach 13 - 15 września 2002 roku była odwiedzana przez uczestników XVIII Jesiennego Rajdu Kolarskiego. Oddziały Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Koninie i we Wrześni zaprosiły turystów - kolarzy na swoje tereny. Przedsięwzięciu patronował prezydent miasta Konina Kazimierz Pałasz, a wspierał Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

Na rajd przybyły reprezentacje klubów kolarskich PTTK "PIASTY" i "SIGMA" z Poznania, "RAMA" z Wrześni, "BICYKL" ze Słupcy, "KONIN" w Koninie oraz indywidualni turyści z innych miejscowości. Przybył także reprezentant Francji. Najstarszym uczestnikiem był Włodzimierz Kaźmierczak (rocznik 1936) z Poznania, a najmłodszym 10-letni Adrian Lange z Konina.

Na 250 kilometrowej trasie uczestnicy rajdu przemierzyli tereny Żerkowsko - Czeszewskiego i Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Zapoznali się z miejscowościami związanymi z wielkimi Polakami m.in.: z Targową Górką, gdzie mieszkał do śmierci generał Antoni Amilkar Kosiński, z Winną Górą, gdzie dokonał żywota Jan Henryk Dąbrowski, Miłosławiem - siedzibą rodu Kościelskich, Bardem - posiadłością Hutten - Czapskich, Śmiełowem, gdzie w pałacu Gorzeńskich gościł w 1831r. Adam Mickiewicz. 2002 rok, ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Gór, uczczono wspólną fotografią w miejscowości Winna Góra 106 m n.p.m. Zdobyto również najwyższe wzniesienie Ozu Miłosławskiego w części zwanej Karpaty o wysokości 119 m n.p.m. Do Krajowej Komisji Górskiej PTTK w Krakowie wysłano meldunek, aby uwzględniono 33 rowerzystów w ogólnopolskiej próbie bicia rekordu Guinessa w kategorii "jednoczesny pobyt na wycieczce górskiej". Atrakcje uzupełnił przejazd promem przez Wartę w Nowej Wsi Podgórnej. Sympatyczny wieczór przy kominku odbył się w "Chatce Ornitologa" we wsi Białobrzeg.

Konkurs krajoznawczy wygrała Mirosława Szmagaj z Konina przed Bogusławem Renkielem ze Słupcy i Piotrem Rodą z Konina. W konkursie rowerowym najlepszy był Ryszard Plato z Koła przed Jean Jacquemont’em z Grenoble. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu rowerowego z rąk szefa trasy rajdowej Zbigniewa Szczypkowskiego i prezesa Oddziału PTTK we Wrześni Krzysztofy Krupińskiej.

Rzęsiste, choć krótkotrwałe opady deszczu nie zniechęciły kolarzy. Na przyszły rok zaplanowano zwiedzanie Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Wanda Gruszczyńska

Wydawca: ZG PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Zarząd Główny PTTK
ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa,
tel. 22 826-22-51, fax (22) 826-22-05,
e-mail: ageg@wp.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Maria Janowicz (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk,
Redakcja zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji tekstów.
Korekta: Renata Otolińska
ORIENT