PTTK GOŚCINIEC PTTK
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik
3 (7)/2002
ISSN 1642-0853

Augustowska wyprawa


7 czerwca 2002 r. pozostanie na długo w pamięci uczestników VIII Rajdu Podlaskiego "Sprawni inaczej - Powitanie Lata".

Został on zorganizowany przez Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku. Miło wspominać będziemy również Zakład Obsługi Komunikacji Miejskiej (autokar), Starostwo Powiatowe i Urząd Burmistrza Miasta Augustowa (puchary dla zwycięzców wyścigu), Augustowską Spółdzielnię Mieszkaniową. Dzięki PSS "Społem" nie dokuczał nam głód, a Hotel "Delfin" przygotował wyśmienity obiad. Nawet poseł Jan Zaworski, właściciel firmy cukierniczej "Janza", przekazał zwycięzcom wyścigu swoje bardzo smaczne wyroby. Program rajdu pełen był atrakcji, toteż wyruszyliśmy z Białegostoku przystosowanym autokarem już o 7.30. W trakcie podróży żywo rozprawialiśmy, jaka będzie w Augustowie pogoda i kogo nowego poznamy.

Na miejscu komandor rajdu Maria Maranda wraz z gospodarzami z Augustowa przywitała nas serdecznie. Letniskowa ulica Zarzecze w Augustowie była dość wąska, toteż uczestnicy wyścigu startowali w 3 grupach startowych. Mając już na sobie najprawdziwsze numery startowe - osiągaliśmy zawrotną szybkość.

Zwycięzcy grup, którzy otrzymali puchary i sękacze, a także my wszyscy, którzy otrzymaliśmy upominki z Augustowa, przeżywaliśmy radosny moment wręczania dyplomów i gratulacji.

Znów do autokaru, aby dotrzeć do Portu Żeglugi Augustowskiej. Rejs statkiem "Serwy" (tym samym, którym przed trzema laty podróżował papież Jan Paweł II) sprawił nam ogromną frajdę i długo o nim nie zapomnimy. Obiad w eleganckim Hotelu "Delfin" to wspaniała obsługa, doskonałe jedzenie i piękny wystrój sali kasynowej. Dziękujemy dyrekcji i pracownikom hotelu za gościnę i doskonałą organizację naszego krótkiego pobytu. A jaką mają świetną przystań!

Po obiedzie nasz przemiły kierowca zawiózł wszystkich do Osiedlowego Domu Kultury. W trakcie przejazdu o Augustowie opowiadała nam Maria Kłoczko (mówiła nam także o jeziorach podczas rejsu statkiem). W Osiedlowym Domu Kultury jego kierowniczka, "dobry duch" całego rajdu, Jadwiga Dzienis, zorganizowała nam koncert szant w wykonaniu trzyosobowego zespołu muzycznego, działającego przy Domu Kultury. Przecież byliśmy w miasteczku, gdzie jezior, rzek i kanałów jest bardzo dużo!

Po tej strawie dla ducha (jak również dla ciała - lody) wyruszyliśmy w drogę powrotną do Białegostoku. Byliśmy syci wrażeń, więc nie rozmawialiśmy długo. Zmęczenie wzięło górę. Warto dodać, że całej imprezie towarzyszyli: artysta-fotografik Zbigniew Waszczeniuk oraz dziennikarze Polskiego Radia Białystok i TVP S.A. Oddział w Białymstoku.

W imieniu wszystkich uczestników pragnę wyrazić serdeczne podziękowania, gdyż impreza, którą opisałem, była wspaniała! Niech żałują ci, którzy na niej nie byli!

Łukasz Maranda

Wydawca: ZG PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Zarząd Główny PTTK
ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa,
tel. 22 826-22-51, fax (22) 826-22-05,
e-mail: ageg@wp.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Maria Janowicz (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk,
Redakcja zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji tekstów.
Korekta: Renata Otolińska
ORIENT