PTTK GOŚCINIEC PTTK
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik
3 (7)/2002
ISSN 1642-0853

W wakacje też nie próżnują


Po zakończeniu roku szkolnego szesnastoosobowa grupa uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Żarnowie wraz z opiekunami udała się na tradycyjny obóz wędrowny, tym razem po województwie zachodniopomorskim.

Młodzież wędrowała szlakami turystycznymi wokół Szczecina oraz po wyspie Wolin. Ponieważ wszyscy uczestnicy mieli ważne paszporty, można było zaliczyć rejs statkiem do Ahlbeck. Miasto leży blisko Świnoujścia i jest najbardziej znanym kąpieliskiem morskim na wyspie Uznam, a jednocześnie największą miejscowością tej wyspy. Podczas obozu młodzież zwiedziła Szczecin, Międzyzdroje, Świnoujście i wspomniany Ahlbeck. Była w muzeum Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach, rezerwacie żubrów w pobliżu tej miejscowości oraz w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu, gdzie dzieci uczestniczyły także w obchodach Dni Morza. Uczestnicy obozu przeszli 33 kilometry szlakami turystycznymi prowadzącymi przez Puszczę Wkrzańską, okolice malowniczego Jeziora Szmaragdowego, Puszczę Bukową oraz dookoła Międzyzdrojów. Na trasach spotykali wiele ciekawostek przyrodniczych, jak np. wielowiekowy dąb Bogusława X - księcia pomorskiego, rezerwat Bukowe Zdroje, czy Dęby Bolesława Krzywoustego. Niezwykle kształcące w sensie ekologicznym było zwiedzanie nowoczesnego, spełniającego normy Unii Europejskiej, zakładu odzysku i składowania odpadów komunalnych w pobliżu miejscowości Leśno Górne. Wszyscy uczestnicy obozu są członkami PTSM, a w większości również PTTK. Dlatego też wszyscy zbierali punkty do odznak turystycznych. W przedostatnim dniu obozu odbył się konkurs krajoznawczy poświęcony przebytym trasom i zwiedzanym obiektom. Najlepszą okazała się Katarzyna Kupis z gimnazjum w Żarnowie. Wspomnieć należy o pomocy Urzędu Gminy w Żarnowie przy organizacji i rozliczaniu obozu wędrownego. Dotyczy to obsługi finansowej, dowozu dzieci do pociągu do Łodzi i z powrotem, a także pomocy dla dzieci z rodzin słabo sytuowanych.

Drugi w tegoroczne wakacje obóz wędrowny organizowany przez szkołę podstawową w Żarnowie odbył się na terenie województwa pomorskiego. Wzięło w nim udział siedemnaście osób, w tym dwoje opiekunów. Obóz miał na celu realizację bogatego programu krajoznawczego, ale obejmował również edukację prozdrowotną, wskazującą na zgubne działanie niektórych używek.

Młodzież zwiedziła Puck - stolicę Kaszubów Belochów. To tu, w 1920 roku po odzyskaniu Pomorza przez Polskę, gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin z morzem. Jak na prawdziwych turystów i krajoznawców przystało młodzi żarnowianie zwiedzili szczegółowo miasteczko nad Zatoką Pucką oraz wędrowali po okolicznych szlakach turystycznych. W trakcie trwania obozu, mieli też przyjemność uczestniczyć w odbywającym się właśnie w Gdańsku Jarmarku Dominikańskim, najsłynniejszym i najstarszym święcie miasta, sięgającym tradycjami XIII w. Zaliczyli również całodniowy rejs morski do Bałtijska w Rosji. Niezłą atrakcją była także wycieczka do oliwskiego zoo, której trasę młodzież przebyła ciuchcią w stylu retro.

Jak zwykle pod koniec obozu odbyły się konkursy: krajoznawczy i o tematyce przeciwalkoholowej. W pierwszym z nich najlepszy okazał się Piotr Godziątkowski, w drugim zaś największą wiedzą wykazały się Iwona Pacyniak i Monika Jęcek. Biorący udział w konkursach otrzymali upominki, które z pewnością przypominać im będą dni spędzone nad polskim morzem.

Opracowanie na podstawie Dziennika Łódzkiego
Stanisław Łuć

Wydawca: ZG PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Zarząd Główny PTTK
ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa,
tel. 22 826-22-51, fax (22) 826-22-05,
e-mail: ageg@wp.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Maria Janowicz (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk,
Redakcja zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji tekstów.
Korekta: Renata Otolińska
ORIENT