PTTK GOŚCINIEC PTTK
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik
3 (7)/2002
ISSN 1642-0853

XXIV Ogólnopolski Rejs Żeglarski PTTK i WP "Wigry 2002" przeszedł do historii.

"Wigry 2002" - rejs marzeń spełnionych


W tym trudnym, ale urokliwym rejsie wzięło udział 12 załóg - 62. uczestników z 7. klubów żeglarskich PTTK (I etap). Do drugiego etapu wyruszyły jedynie 4 jachty z 16. śmiałkami, gotowymi pokonywać kaprysy rzeki Biebrzy, Narwi, Zalewu Zegrzyńskiego i Wisły. Trudy rzecznego płynięcia wynagrodziła nam przepiękna przyroda i dobra pogoda.

Szczególnie i niezapomniane wrażenie zrobiły na nas Wigry, akwen niezwykle żeglarsko wdzięczny, ale pod względem bazy niezbyt przygotowany. Dziękowaliśmy Neptunowi, że zatrzymał szereg załóg, które planowały wziąć udział w naszym rejsie, gdyż rzeczywistość dowiodła, że ta flotylla (12 jachtów) to maksimum, które może pomieścić największa Marina nad j. Wigry. Dodatkowym, i jak się okazało bardzo kosztownym, kłopotem było przerzucenie jachtów z m. Stary Folwark do śluzy Mikaszówka, gdyż spłynięcie Czarną Hańczą dla tych jachtów było niemożliwe. Na szczęście na tym kończą się trudności, reszta była samą przyjemnością.


Nad Wigrami - ujście Czarnej Hańczy do jeziora

Kłopoty pomagał nam niezwykle skutecznie i z dużą życzliwością pokonywać nasz kolega kpt. ż.j. Jacek Puchnowski, komandor KŻ "AUGUST" z Augustowa. To dzięki jego staraniom i osobistemu zaangażowaniu mogliśmy ten rejs zorganizować i przeprowadzić. Dziękujemy Ci prawdziwie po żeglarsku nasz kapitanie Jacku! A wrażenia i zachwyt uczestników z ich pobytu na pojezierzu suwalsko-augustowskim pozostaną na długo w pamięci.

Nie zapomnimy wieczorów szantowych w wykonaniu Andrzeja, magii Wigier i niezwykłej urody Kanału Augustowskiego i tych śluz, które budowali późniejsi uczestnicy i bohaterowie powstania listopadowego. Ci z nas co rano wstawali mogli podziwiać budzącą się przyrodę: baraszkujące perkozy, kaczki, płochliwe kurki wodne, natarczywe ale królewskie łabędzie i to kumkanie żab o zmierzchu, gdy zmęczone słońce kryło się za puszczą augustowską.

"Augustowskie noce" jak śpiewała Maria Koterbska w znanym przeboju, były faktycznie nad Wigrami gorące, a świadomość realizacji marzeń tej grupy żeglarskich śmiałków, aby żeglarsko zaliczyć daleki, ale niezwykle urokliwy akwen, napawał nas dumą i poczuciem spełnienia.


Uczestnicy XXIV ORŻ WP i PTTK na chwilę przed uroczystym otwarciem rejsu

Ale nie tylko krajobrazy i przyroda nas zaskoczyły. Przebojem była nasza młodzież, która dublując stanowiska komandorów, dała prawdziwy popis dojrzałości i odpowiedzialności. Neptunalia, które sami przygotowali i przeprowadzili świadczą, że warto inwestować w naszych młodych żeglarzy, bowiem umieją podpatrywać i twórczo kontynuować nasze dzieło.

Dziękujemy Wam Krzysiu, Adamie, Paulinko, Mikołaju, Marcinie i Marcinie! Byliście wspaniali! Poetyckie dokonania naszych uczestników ocenił przy ognisku nasz niezrównany gawędziarz Wojtek Kuczkowski, wicekomandor rejsu, a Wiesiu utrwali to w kronice KTŻetu. Jak to bywa u żeglarzy, nie ustał jeszcze łopot żagli znad Wigier, a planują kolejną żeglarską przygodę.

Z XXV Jubileuszowym Rejsem Żeglarskim PTTK i WP w 2003 roku chcemy wyjść na morze Bałtyckie, stąd jego roboczy kryptonim "Bałtyk 2003". Tak więc żegnajcie Wigry i zapraszamy do udziału w rejsie śródlądowo-morskim "Bałtyk 2003".

Edward Kozanowski

Wydawca: ZG PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Zarząd Główny PTTK
ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa,
tel. 22 826-22-51, fax (22) 826-22-05,
e-mail: ageg@wp.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Maria Janowicz (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk,
Redakcja zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji tekstów.
Korekta: Renata Otolińska
ORIENT