PTTK GOŚCINIEC PTTK
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik
3 (7)/2002
ISSN 1642-0853

Spotkanie na szczytach


Z pewnym niepokojem, a zarazem dużą nadzieją czekaliśmy na cykl imprez "Spotkania na szczytach" w dniu 14 września 2002 r., uświetniający po raz drugi, ale w nieco inny sposób Międzynarodowy Rok Gór 2002.

Te imprezy i ta data wymagały jednoczesnego, a szczęśliwego zbiegu następujących okoliczności: zwiększonego organizacyjnego wysiłku oddziałów PTTK, zainteresowania turystów oraz względnie życzliwej aury. Należało liczyć na aktywność tysięcy turystów w całej Polsce, a pojęcie "góra" zyskało tego dnia całkiem nowy wymiar. Czy było to niewielkie wzniesienie nad Żyrardowem o nazwie Wydmy Międzyborowskie /115 m n.p.m./, czy najwyższy w Polsce wierzchołek Rysów /2499 m n.p.m./ organizatorzy z równym szacunkiem i uznaniem przygotowywali się do powitania wszystkich uczestników spotkań. A przecież w każdym oddziale PTTK, a ściślej na jego terenie można odnaleźć, jeśli nie prawdziwą górę, to małe wzgórze, pagórek...


Turyści z O/PTTK w Oświęcimiu na Babiej Górze

Wyniki i efekty imprezy okazały się imponujące, w czym dopomogła dobra na większości terenu Polski pogoda. W "spotkaniach" wzięło udział około 10 000 turystów z 62. oddziałów PTTK. Biorąc pod uwagę największą liczebność zgromadzeń oraz zdarzenia całkiem nietypowe, pierwszeństwo należy oddać Kopie Biskupiej w Górach Opawskich, gdzie 564. turystów reprezentujących oddziały PTTK w Prudniku, Gliwicach /Kolejowy/ oraz Pleszewie zrobiło sobie zbiorową pamiątkową fotografię, a na cześć Międzynarodowego Roku Gór oddano potężną armatnią salwę.

Na niewielkiej Grzybowej Górze /216 m n.p.m./ staraniem Oddziału PTTK przy Zagłębiu Miedziowym w Lubinie zebrało się 480 osób. Oddział PTTK w Wałbrzychu zorganizował na Międzynarodowy Rok Gór duży rajd z zakończeniem na szczycie Chełmca (548 osób), w ramach którego oprócz ogniska miały miejsce kiermasz wydawnictw i pokazy sprzętu turystycznego.

Wśród 434. turystów na szczycie Pilska zjawiło się 50 Słowaków z pobliskiej Czadcy, samo spotkanie filmowała Krakowska Telewizja, a całości przedsięwzięcia patronował Oddział PTTK "Babiogórski" w Żywcu. Aż 400 osób zebrało się w samo południe na szczycie Łysicy w Górach Świętokrzyskich. Byli wśród nich m.in. członkowie honorowi PTTK, prowadzeni przez prezesa ZG PTTK Janusza Zdebskiego, a imprezę przygotował Oddział "Świętokrzyski" PTTK w Kielcach. Trwałą dla potomności formę obchodów Roku Gór wybrał Oddział Miejski PTTK w Legnicy. Na Piaskowym Wzgórzu /273 m n.p.m./ w obecności 330. turystów odsłonięto okolicznościową tablicę, przyjmując nową nazwę wzniesienia właśnie w dniu 14 września 2002 roku. Oddział PTTK w Gnieźnie poprowadził 370. turystów na Wał Wydartowski /l67 m n.p.m./ i Wzgórze Panieńskie /133 m n.p.m./.

250. turystów ze środowisk wojskowych powędrowało na najwyższą w Beskidzie Niskim Lackową (organizator: Oddział Wojskowy PTTK w Krakowie). Aż 433. osoby zameldowały się na szczycie Babiej Góry (Oddziały PTTK w Suchej Beskidzkiej, przy Hucie im. T. Sendzimira w Krakowie, w Wodzisławiu Śląskim oraz członkowie Klubu Górskiego PTTK z Oświęcimia), a 250 wędrowców na niewielkiej Grzywackiej Górze nad Kątami w Beskidzie Niskim (Oddział PTTK Jasło). Gorce, a zwłaszcza Turbacz opanowali 14 września turyści z Oddziału Bocheńskiego PTTK (209 osób), a zachodnią część Beskidu Sądeckiego (Przehyba) 150 osób poprowadzonych przez przewodników z Oddziału PTTK "Beskid" w Nowym Sączu.

W samo południe zagrała góralska kapela na szczycie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim (203 turystów z Oddziału PTTK w Wiśle), a okolicznościowej prelekcji na szczycie Ślęży wysłuchało 200 osób z Oddziału Wrocławskiego PTTK.

W sposób najbardziej honorny Rok Gór uczciło 18. turystów z Oddziału PTTK "Baildon" w Katowicach, zdobywając szczyt Rysów, a innych 6 osób z tegoż oddziału telefonowało do COTG PTTK w Krakowie wkrótce po godzinie 11.00 wprost z wierzchołka Giewontu.

Najbardziej oddalone od gór wybrzeże świętowało Rok Gór na Wieżycy (z Oddziału Morskiego w Gdyni 300 osób, w tym turyści niepełnosprawni, 121 osób z Oddziału Regionalnego PTTK w Gdańsku). Na Pomorzu Zachodnim 129. turystów przemierzyło szlak "Stargard-Perła Pomorza Zachodniego" (Oddział PTTK Stargard Szczeciński). Zafascynowana panoramami na Pogórzu Wielekim młodzież z Brzeska (120 osób z Koła PTTK w Brzesku Oddziału PTTK "Beskid" w Nowym Sączu) odwiedziła wzgórze Bocheniec /333 m n.p.m./, a turyści z Oddziału PTTK w Bytomiu wyróżnili się obecnością na Czantorii Wielkiej i Stożku w Beskidzie Śląskim (120 osób).

Z Chryszczatej w Beskidzie Niskim zadzwonili do Krakowa przedstawiciele turystów z Oddziału PTTK w Sanoku (80 osób), ze Śnieżnika Kłodzkiego wędrujący tu od Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie ze Stronia Śląskiego (70 osób), a ze Skrzycznego w Beskidzie Śląskim grono 95. osób skupionych w Sekcji Turystyki Górskiej przy Oddziale PTTK Gliwice Politechnika i w Oddziale Gliwickim PTTK. Przewodniczący Podkomisji Klubów Górskich KTG ZG PTTK Zbigniew Rudziński poprowadził na wzgórze Bukowiec /227 m n.p.m./ 95. turystów z Oddziału PTTK w Gorzowie Wielkopolskim, urządzając tutaj dla nich ognisko.

Aby ułatwić dotarcie na Złotą Górę /l87 m n.p.m./ miłośnikom gór z Konina tamtejszy oddział PTTK dla 170. osób na start imprezy "Spacerkiem po zdrowie" załatwił specjalnie kilka autobusów komunikacji miejskiej . Górscy wędrowcy z Oddziału Krakowskiego PTTK zdobyli Jałowiec w Beskidzie Żywieckim (60 osób), a z Oddziału Krynickiego PTTK (101 osób) Jaworzynę Krynicką w Beskidzie Sądeckim. Przejście przez Cergową w Beskidzie Niskim odbyło się w ramach zlotu turystycznego (179 osób) Oddziału Krośnieńskiego PTTK. Najwyższy w Beskidzie Małym Czupel - upodobali sobie turyści z Dąbrowy Górniczej (50 osób), Równicę w Beskidzie Śląskim Oddział Górnośląski PTTK w Katowicach (53. osoby), Szczytniak w Górach Świętokrzyskich turyści z Oddziału PTTK w Ostrowcu Świętokrzyskim (57 osób), Grabowiec w Karkonoszach 95 osób z Oddziału PTTK w Jeleniej Górze, a Maślaną Górę na Pogórzu Ciężkowickim 45. turystów z Gorlickiego Oddziału PTTK.

Dzięki "Spotkaniu na Szczytach" turyści górscy z całej Polski mogli dowiedzieć się o istnieniu tak egzotycznych nazw wzniesień jak m.in.: Dąbrowa /207 m n.p.m./ koło Piły (tam było 14 września 100 osób), Dziewicza Góra /143 m n.p.m./ w rejonie Poznania (124. osoby), Rucka Góra /210 m n.p.m./, gdzie gościło 85. wędrowców z Łodzi Polesia, Kosowa Góra /221 m n.p.m./, po której spacerowali turyści z Zielonej Góry (60 osób), czy Łysa Góra /189 m n.p.m./, gdzie Oddział PTTK w Warcie zgromadził 128 osób. Do Puszczy Kampinoskiej na Górę Ojca wybrało się 92. turystów z Oddziału PTTK Warszawa Ochota, a na Kosową Górę /221 m n.p.m./ 60. turystów z Zielonej Góry.

Wraz z koordynatorem Międzynarodowego Roku Gór w PTTK Zbigniewem Kreskiem telefoniczne informacje o imprezie w dniu 14 września zbierali w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie Jacek Ormicki i Andrzej Matuszczyk, w obecności sekretarza KTG ZG PTTK Jerzego W. Gajewskiego. Warto dodać, że późnym popołudniem zawitała do naszego Ośrodka 50-osobowa grupa z Oddziału PTTK w Pabianicach, uświetniając Międzynarodowy Rok Gór krajoznawczą wycieczką do górskiej stolicy Polski - Krakowa.

Andrzej Matuszczyk

Wydawca: ZG PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Zarząd Główny PTTK
ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa,
tel. 22 826-22-51, fax (22) 826-22-05,
e-mail: ageg@wp.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Maria Janowicz (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk,
Redakcja zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji tekstów.
Korekta: Renata Otolińska
ORIENT