|
|
||
Kwartalnik
2/2001 ISSN 1642-0853 |
|||
Regulamin IV Konkursu Fotograficznego i Filmowego "Budowle obronne 2001" BUDOWLE OBRONNE to rozmieszczone na terenie całego kraju zamki, twierdze, warowne grody, ufortyfikowane miasta i inne obiekty, zarówno te najstarsze, których dzieje budowy sięgają wczesnego średniowiecza, jak i te najmłodsze, pamiętające okres ostatniej wojny. Wszystkie one bez wątpienia są świadectwem i pamiątkami burzliwych dziejów naszej ziemi i prowadzonych na niej licznych działań wojennych. Stanowią również dowody rozwoju myśli wojskowej i architektonicznej na przestrzeni wieków. Wiele z nich to obiekty zabytkowe. Niektóre wspaniale odrestaurowane, inne pozostające w ruinie. Wszystkie z pewnością zasługują na odnalezienie, zwiedzenie i udokumentowanie -- ocalenie od zapomnienia. Obok wyspecjalizowanych służb konserwatorskich, stanowią one najczęściej przedmiot zainteresowania turystów -- krajoznawców, spośród których wielu odkrywa i uwiecznia w swych pracach fotograficznych i filmowych obiekty mało znane, ale często posiadające dużą wartość historyczną i krajoznawczą. Wychodząc naprzeciw miłośnikom budowli obronnych oraz potrzebom dokumentowania i inwentaryzowania ich obecnego stanu Komisja ZG PTTK do Współpracy z Wojskiem Polskim oraz Oddział Wojskowy PTTK przy Klubie Śląskiego Okręgu Wojskowego zainteresowały zabytkami tej kategorii fotografików i filmowców amatorów, organizując od 1998 r. Konkurs Fotograficzny i Filmowy "Budowle Obronne". Patronat nad konkursem objął również Generalny Konserwator Zabytków. Pomysł okazał się trafiony, a jego trzyletni plon stanowi 311 prac fotograficznychi 11 realizacji filmowych nadesłanych przez 76 autorów. Wiele z nich ukazuje obiekty unikalne w skali kraju. Są wśród nich również prace o wyjątkowych walorach poznawczych i artystycznych. BUDOWLE OBRONNE to bez wątpienia temat trudny dla amatorskich twórców fotograficznych i filmowych. Wymaga bowiem spojrzenia na obiekt przede wszystkim okiem dokumentalisty, co może niekiedy kolidować z artystyczną wizją i aspiracjami autora. Cel dokumentacyjny powinien jednak pozostawać w tego typu pracach celem nadrzędnym. Spodziewać należy się, że miłośnicy tej problematyki, a jednocześnie pasjonaci filmu czy fotografii, odkryją i zaprezentują w kolejnych edycjach konkursu jeszcze wiele ciekawych budowli militarnych, godnych poznania i pokazania innym. Adres biura organizacyjnego Oddział Wojskowy PTTK przy Klubie SOW R E G U L A M I N Organizatorzy:
Cele konkursu:
Udział w konkursie IV Konkurs Fotograficzny i Filmowy "Budowle obronne 2001" jest ogólnopolską imprezą dostępną wszystkim fotografikom i filmowcom, którzy przyjmując postanowienia niniejszego regulaminu, zgłoszą w trybie w nim określonym swoje prace do udziału w konkursie. Zgłoszenia prac należy dokonać na KARCIE ZGŁOSZENIA PRACY (zamieszczona na stronie: www.pttk.pl), którą należy przesłać zaklejonej kopercie, opatrzonej hasłem autora wraz z fotogramami lub filmem na adres biura organizacyjnego konkursu. Do każdej pracy należy czytelnie i dokładnie wypełnić jedną KARTĘ ZGŁOSZENIA PRACY. Nadesłane prace powinny zawierać załączony opis sfotografowanego lub sfilmowanego obiektu, dane dotyczące jego lokalizacji, stanu, opis historyczny oraz inne ważne informacje krajoznawcze i dokumentacyjne. Autorzy prac wykonanych zespołowo traktowani będą jako jeden autor. Zespół autorski powinien w takim przypadku określić pełnomocnika upoważnionego do występowania w imieniu zespołu. Za autora pracy uważa się wyłącznie osobę wymienioną w KARCIE ZGŁOSZENIA PRACY. Do udziału w Konkursie zostaną dopuszczone wyłącznie prace spełniające warunki techniczne określone w niniejszym regulaminie. Do konkursu nie będą dopuszczone prace:
Fotogramy lub kasety video wraz z wypełnioną i oddzielnie zakopertowaną KARTĄ ZGŁOSZENIA PRACY należy nadesłać na adres Biura Organizacyjnego Konkursu "Budowle obronne 2001", mieszczącego się w siedzibie Zarządu Oddziału Wojskowego PTTK przy Klubie Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu w terminie do dnia 30 września 2001 r. Każda praca nadesłana na konkurs podlega ocenie komisji kwalifikacyjnej, która wytypuje najwartościowsze z nich do oceny konkursowej. Zgodnie z przyjętym harmonogramem konkursu, komisja dokona kwalifikacji nadesłanych prac, a jury oceni filmy i fotografie wytypowane do oceny konkursowej do dnia 30 października 2001 r. Warunki techniczne Do udziału w konkursie zostaną dopuszczone wyłącznie prace wykonane na terenie Polski, których treść odpowiada jego tematyce.
Komisja kwalifikacyjna i jury
Nagrody i wyróżnienia
Postanowienia organizacyjne Za całość spraw związanych z organizacją i przebiegiem konkursu odpowiada Oddział Wojskowy PTTK przy Klubie SOW we Wrocławiu. Pracami Komitetu Organizacyjnego konkursu kieruje prezes Zarządu OW PTTK, który jest jednocześnie jego przewodniczącym. Na okres przygotowań i trwania konkursu przewodniczący Komitetu Organizacyjnego powołuje Biuro Konkursu "Budowle obronne 2001". Biuro konkursu mieści się w siedzibie zarządu OW PTTK przy Klubie SOW we Wrocławiu. Zgłoszenie do konkursu prac jest równoznaczne z wyrażeniem zgody przez autorów na ich eksponowanie podczas wystawy i projekcji pokonkursowej oraz podczas innych pokazów popularyzujących fotografię krajoznawczą, a także na publikację prac w folderach i katalogach oraz w prasie. Prace fotograficzne nagrodzone i wyróżnione oraz eksponowane podczas wystawy pokonkursowej przechodzą na własność organizatora konkursu jako dokumentacja archiwalna. Organizatorzy zastrzegają sobie również prawo do wykonania w całości lub części kopii filmów nadesłanych na konkurs oraz prezentowania ich w celach popularyzatorskich. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia prac powstałe z przyczyn od nich niezależnych (np. w trakcie przesyłania). Biuro organizacyjne poinformuje autorów prac nagrodzonych oraz wyróżnionych, jak również wyeksponowanych na wystawie o terminie wręczenia nagród i otwarcia wystawy pokonkursowej. Zapraszamy do udziału! |
|||
|