1/2001

Zima poskąpiła śniegu narciarzom

Rajd Narciarski po Jurze organizowany przez Klub Turystyczny "Ostańce" PTTK w Zawierciu odbywał się w dniach 12-14 stycznia 2001 r. z bazą w Siedlcu Janowskim. Udział w nim wzięło 27 osób, czyli więcej niż w roku poprzednim. Przyjechali narciarze z Zawiercia, Bielska, Oświęcimia i Katowic. Niestety, znowu zawiodła pogoda, śnieg wprawdzie był, ale zbyt cienka pokrywa nie pozwalała na ślizgi. Wszyscy nosili narty, ale użyło ich tylko dwoje uczestników usiłujących, z miernym skutkiem, jechać na nartach. A szkoda, bo tereny mocno sfalowane zachęcają do jazdy na nartach. Schodzono więc obszar lasów złotopotockich, Zaborza, Przybynowa i Trzebniowa, w którym udało się spotkać mieszkanki chodzące w ludowych strojach.

"Wędrówki Północy" organizowane przez Oddział PTTK w Suwałkach gromadzą najwięcej uczestników. Szczegóły z tegorocznych wędrówek zamieszczamy po- niżej. Dodam tylko, że najmniej śniegu miała trasa "Pogranicze", poruszająca się w okolicach Sejn i Starego Folwarku, na której wykorzystywano bruzdy, rowy i zamarznięte jeziora, by nie zdejmować nart. Pozostałe trasy miały wystarczającą ilość śniegu.

"Beskid Niski" -- obóz narciarski w Jaśliskach w dniach 9-17 lutego trafił niestety na okres bezśnieżny, chociaż przez 7 poprzednich lat śnieg w tym terenie był niezawodny. Część kandydatów zrezygnowała z tego powodu, ale i tak zebrało się 20 uczestników, głównie z Warszawy, Krakowa, Bielska, Katowic, Łodzi, Gdańska, Wrocławia i Zawiercia. Organizatorem był zawierciański Klub Turystyczny "Ostańce". Na nartach jeżdżono tylko 2 dni, donosząc je na odległe szczyty powyżej 800 m, gdzie dopiero trafiano na pokrywę śnieżną. Pierwszy z nich to Kamień 859 m, drugi to Kanasiówka 823 m z Pasiką 847 m i Długą. W pozostałe dni odbywano dość odległe wycieczki piesze sięgające po Rymanów Zdrój, Duklę, Wisłok i Barwinek z przejściem na Słowację oraz szczyty Jawornika, obu Tokarni, Bukowicy, Piotrusia i Ostrej. Po rozpoznaniu terenów uczestnicy obiecali sobie powrót na te tereny za rok, aby zjeździć je na nartach.

Rajd Sudecki "Pogórze Wałbrzyskie" organizowany przez Klub Turystyki Narciarskiej "Psie Pole" we Wrocławiu w dniach 21-25 lutego zgromadził 46 uczestników z całej Polski. Organizatorzy mieli szczęście, w tegorocznej bezśnieżnej zimie śnieg obficie sypnął w przeddzień rajdu, w związku z czym intensywnie przecierano 5 tras. Prowadziły one po Górach Kamiennych, Suchych i Wałbrzyskich po polskiej i czeskiej stronie. Meta rajdu znajdowała się w schronisku PTTK w Szczawnie Zdroju.

Andrzej Stróżecki

Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Maria Janowicz (sekretarz), Łukasz Aranowski, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk, Redakcja zastrzega sobie prawo skracania i adjustacji tekstów.